Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Orient, Nowoczesność i Sztuka — spacery tematyczne

Orient, Nowoczesność i Sztuka — spacery tematyczne

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych po pałacu oraz ogrodach, po wystawach stałych i czasowych, adresowanych do dorosłych odbiorców.

Najbliższe spotkania poświęcone będą wystawie Orient, Nowoczesność i Sztuka, prezentującej wybrane dzieła z kolekcji Banku Centralnego Republiki Turcji, zorganizowanej w ramach obchodów sześćsetlecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

Gdyby mogli Państwo porozmawiać z samym królem Sobieskim, pewnie okazałoby się, że jest wiele wspólnych tematów. Mamy nadzieję, że te wybrane przez nas również Państwa zainteresują.

Spacery zaczynają się o godz. 13.00. Spotykamy się w szatni (spacery w pałacu) lub przy bramie parkowej (spacery w parku i w Oranżerii). Obowiązuje bilet wstępu do pałacu (spacery w pałacu) lub do parku (spacery w parku i w Oranżerii).

Harmonogram spacerów:

23 sierpnia 2014 r.: Porcelana na królewskim dworze (spacer w pałacu)

Skąd wzięła się porcelana w Europie i w wilanowskim pałacu? Jakie trunki pito w tak szlachetnych naczyniach? Zapraszamy Państwa na wędrówkę śladami porcelanowych tajemnic, w czasie której odkryjemy, że nawet za najbardziej niepozornymi przedmiotami kryją się fascynujące opowieści.

6 września: Hilab – czyli motywy tureckie w modzie polskiej (spacer po wystawie w Oranżerii)

Tytułowy hilab to ceremonialna szata turecka przypominająca żupan. Obdarowanie hilabem przedstawicieli dyplomatycznych było znakiem zachowania pokojowych stosunków, a także aprobaty ze strony sułtana. Przyglądając się dokładniej wilanowskim obrazom, możemy dostrzec inne, czerpiące z kultury tureckiej motywy. To właśnie o nich będziemy rozmawiać podczas spaceru.

20 września: Turecka sztuka współczesna (spacer po wystawie w Oranżerii)

Zapraszamy na spacer po wystawie prezentującej zbiory Banku Centralnego Republiki Tureckiej. Kolekcja zawiera prace 21 uznanych artystów, powstałe w czasie, gdy europocentryzm, hegemonia i krytyka modernizmu były przedmiotem dyskusji. Dzieła te są doskonałym przykładem nurtów obecnych w pomijanej przez krytykę europejską sztuce nowoczesnej Turcji, kraju o wielkiej tradycji, gdzie procesy historyczne i dziedzictwo kultury mają wpływ na współczesną twórczość.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.