Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Niszczyciel ORP Grom w Muzeum Miejskim

Niszczyciel ORP Grom w Muzeum Miejskim Wrocławia

Muzeum Militariów

W polskiej marynarce wojennej służył tylko 3 lata

W 1940 roku niemiecki samolot zatopił go pod Narwikiem

Do dziś Morze Norweskie skrywa wrak najsłynniejszego polskiego okrętu wojennego ORP GROM

Poznaj jego historię, wygląd i tajemnice na wystawie ,,ORP Grom – w 70. rocznicę zatopienia” w Muzeum Militariów w Arsenale Miejskie we Wrocławiu (ul. A. Cieszyńskiego 9).

03-29 listopada 2010 r.

Wystawie towarzyszą wykłady:

03.11. 2010 r. (środa), Muzeum Militariów

godz. 18.00 — Lech Trawicki (Muzeum Marynarki Wojennej) — Źródła archiwalne i fotografie oraz ich wykorzystanie w działalności muzealnej na przykładzie wystawy „ORP Grom – w 70. rocznicę zatopienia”.

godz. 18.30 — Aleksander Ostasz (redaktor naczelny Magazynu Nurkowanie oraz Magazynu BlueLife) — Wrak ORP Grom — zostaną podczas niej zaprezentowane wyniki pierwszych wypraw nurkowych Mirosława Standowicza do wraku niszczyciela oraz odbędzie się pokaz filmu.

Okręt ORP Grom zbudowała stocznia J. Samuel White & Co. Ltd. w Cowes w Wielkiej Brytanii. Wodowanie nastąpiło 1936, a do służby statek wszedł 11 maja 1937 r. niemal dokładnie 3 lata później — 4 maja 1940 ORP Grom został zatopiony pod Narwikiem przez pojedynczy myśliwiec niemiecki. Bomby lotnicze trafiły w załadowaną wyrzutnię torpedową oraz w okolice komina. Na skutek eksplozji okręt przełamał się i zatonął w ciągu zaledwie 2-3 minut. Zginęło wówczas 59 członków załogi. W 1986 przeprowadzono pierwsze badanie wraku spoczywającego na głębokości 105 m. Po wojnie także inny niszczyciel nosił nazwę ORP GROM, dziś na wyposażeniu Polskiej Marynarki Wojennej jest korweta rakietowa o tej samej nazwie. Wystawa prezentuje historię okrętu oraz dokumentację fotograficzną z wyprawy na jego wrak.

W tym samym terminie w Muzeum Militariów można będzie również zobaczyć wystawę: „Karl Heinrich Klingert – urządzenia do nurkowania”.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.