Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie” — spotkanie autorskie

„Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie” — spotkanie autorskie

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie

13 maja 2016 roku o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z badaczami zajmującymi się epoką stanisławowską – twórcami najnowszego zbioru esejów Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie, będącego rozwinięciem i uzupełnieniem pierwszej polskiej krytycznej edycji pamiętników króla. Obie książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Łazienek Królewskich.

Stanisław August nie tylko posiadał talent literacki, ale także zmysł wnikliwej obserwacji rzeczywistości, dlatego wspomnienia monarchy określić można jako jeden z najciekawszych i najważniejszych dokumentów epoki oświecenia. Wspomnienia, pisane w oryginale w języku francuskim, ukryte w rosyjskich archiwach, przez wiele lat były niedostępne. Pierwsze polskie wydanie, zawierające wszystkie tomy, ukazało się dopiero w 2013 roku.

W memuarach król opisuje nie tylko swoje życie prywatne, relacjonuje również wydarzenia polityczne, odbywające się na arenie polskiej i międzynarodowej. Przedstawione przez monarchę w Pamiętnikach obrazy i portrety arystokracji, barwne opisy codzienności epoki oświecenia, wydarzenia związane z tragiczną historią Polski końca XVIII wieku pozostawiają w czytelniku jednak pewien niedosyt i rozbudzają apetyt na ciąg dalszy. To właśnie zaspokojeniu tej ciekawości służyć miały wykłady Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie, które odbywały się w Łazienkach Królewskich od września 2013 do czerwca 2014 roku. W trzynastu otwartych wykładach, zorganizowanych przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Łazienkach Królewskich we współpracy z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym, wzięli udział wybitni badacze XVIII wieku.

Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie, MŁK, fot. Paweł Czarnecki

Zbiór wygłoszonych wówczas wykładów, zilustrowanych portretami opisywanych przez króla osobistości i wieloma pięknymi rycinami z epoki, został zebrany w tomie Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie. Eseje w przystępny sposób ukazują pełną galerię portretów postaci znanych z kart królewskich wspomnień. Autorzy przyjrzeli się wnikliwie wybranym bohaterom i zjawiskom ukazanym w pamiętnikach monarchy, przybliżając niejednokrotnie aspekty przez władcę przemilczane. Poznamy tu więc nie tylko szczegóły królewskich relacji z damami jego serca, ale też z przyjaciółmi, rodziną czy bliskimi współpracownikami.

Jak pisze redaktor tomu, pani prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz, zwiedzanie stworzonej przez Stanisława Augusta galerii literackich portretów jest zajęciem fascynującym. Dzięki przedstawionym rozprawom odkryjemy szczegółowy obraz osiemnastowiecznej Europy, specyfikę ówczesnej mentalności, a także poznamy postać i tajemnice naszego ostatniego króla. Pamiętniki to wciągająca lektura dla współczesnych odbiorców, nie tylko tych zajmujących się zawodowo historią, literaturą czy kulturą.

Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie, wstęp i redakcja naukowa: Anna Grześkowiak-Krwawicz, autorzy: Agata Roćko, Teresa Kostkiewiczowa, Zofia Zielińska, Urszula Kosińska, Angela Sołtys, Ryszard Butterwick-Pawlikowski, Piotr Ugniewski, Maria Czeppe, Dorota Dukwicz, Marek Dębowski. Rok wydania: 2015, liczba stron: 356.

Tom w cenie 60 zł dostępny jest w sprzedaży wysyłkowej oraz na terenie muzeum.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.