Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Paszporty krajów Unii Europejskiej

Paszporty krajów Unii Europejskiej

Muzeum Militariów

Muzeum Militariów, Arsenał Miejski, ul. Antoniego Cieszyńskiego 9, Wrocław

Wystawa potrwa od 10 września do 30 października 2011 r.

Muzeum Militariów (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia) zaprasza na wystawę zorganizowaną przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, prezentującą historyczne i współczesne „Paszporty krajów Unii Europejskiej”. Wybrana tematyka pozwala przyjrzeć się formalnej stronie podróżowania w różnych epokach. Paszport przez wieki uprawniał do podróżowania pomiędzy różnymi krajami, a niekiedy nawet pomiędzy poszczególnymi częściami jednego państwa. Szczególnie pożądany i trudno dostępny był po drugiej wojnie światowej w Polsce oraz w innych krajach Europy Wschodniej.

Pierwsza z trzech części wystawy prezentuje historyczne paszporty zgromadzone w zbiorach Muzeum Papiernictwa, dotyczące podróży odbywanych na terenie różnych państw europejskich w XIX i XX w. Większość z zaprezentowanych dokumentów posiada formę arkusza papieru czerpanego zabezpieczanego znakiem wodnym lub pieczęciami.

Część druga wystawy prezentuje współczesne wzory paszportów wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej, pozyskane z Komendy Głównej Straży Granicznej. Dzisiejsze paszporty mają formę książeczki z okładką w kolorze burgundzkiego wina oraz liczne zabezpieczenia przed próbami fałszerstwa. Wystawę kończy prezentacja procesu produkcji współczesnych paszportów w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Paszport Państwa Kościelnego

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.