Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Wit Stwosz (ok. 1447–1533 r.) i rzeźba późnego średniowiecza

Wit Stwosz (ok. 1447–1533 r.) i rzeźba późnego średniowiecza

Muzeum w Gliwicach / Polska Akademia Umiejętności

Wit Stwosz (ok. 1447–1533 r.) i rzeźba późnego średniowiecza

Pierwszy w nowym roku wykład w ramach Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej – prowadzonej przez Polską Akademię Umiejętności – odbędzie się 18 stycznia 2024 roku o godz. 16.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Gościem spotkania będzie pan prof. dr hab. Marek Walczak, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykład poświęcony zostanie rzeźbie późnego średniowiecza, przede wszystkim zaś postaci Wita Stwosza, niemieckiego rzeźbiarza, grafika i malarza, wybitnego przedstawiciela późnego gotyku, którego najsłynniejszym dziełem jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, a właściwie retabulum ołtarza głównego kościoła Mariackiego w Krakowie.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

fot. Zygmunt Put

Prof. dr hab. Marek Walczak – historyk sztuki związany od czasu studiów z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej. Od 2022 r. profesor tytularny, od 2007 r. kierownik Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej (obecnie Historii Sztuki Średniowiecznej i Bizantyjskiej), a od 2016 r. jego dyrektor. Zajmuje się sztuką średniowieczną ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa: ikonografią hagiograficzną, nekropolią królewską w katedrze na Wawelu, zespołem klasztornym dominikanów w Krakowie czy ikonografią biskupów Krakowa (od średniowiecza do czasów współczesnych). Interesuje go także sztuka nowożytna, a w szczególności zagadnienie „długiego trwania” czy problematyka pamięci historycznej. Uczestniczył w inwentaryzacji zabytków sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej pod kierunkiem prof. dra hab. Jana K. Ostrowskiego, a zaangażowanie w działalność inwentaryzatorską kontynuował w ramach przygotowań katalogu zabytków w Małopolsce Dehio – Handbuch der Kunstdenkmäler oraz w projekcie badawczym Narodowego Centrum Nauki Architektura i wyposażenie zespołu klasztornego Dominikanów w Krakowie od pierwszej połowy XIII w. do czasów współczesnych. Kurator wystaw Mistrz i Katarzyna: Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa (w Muzeum Narodowym w Krakowie, 2018) oraz Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600 (na Zamku Królewskim na Wawelu, 2023), autor scenariusza i kurator ekspozycji stałej w Muzeum Dominikanów w krakowskim konwencie Trójcy Świętej.

Autor bądź współautor sześciu monografii książkowych i ponad dwustu publikacji monograficznych w recenzowanych wydawnictwach o zróżnicowanym charakterze, w tym w renomowanych periodykach, takich jak „Biuletyn Historii Sztuki”, „Rocznik Historii Sztuki”, „Folia Historiae Artium”, „Modus. Prace z Historii Sztuki”, „Rocznik Krakowski”, „Studia Waweliana”, „Studia Źródłoznawcze”, „Acta Historiae Artis Slovenicae”, „Ars”, „Artibus et Historiae”, „Perspective”, „Ročenka Slovenskej Národnej Galérie v Bratislave„ „Umĕní”, „Source. Notes in the History of Art”, czy „Viator”. Członek naukowy komitetów redakcyjnych periodyków naukowych: „Modus. Prace z Historii Sztuki”, „Rozprawy i Sprawozdania Muzeum Narodowego w Krakowie”, „Studia Waweliana” i „Rocznik Krakowski”. W 2012 r. obmyślił i powołał do życia wspólnie z Wydawnictwem Towarzystwa Naukowego Societas Vistulana serię publikacji poświęconych sztuce dawnej, w której ukazało się dotąd 11 książek. Organizator wielu konferencji naukowych, w tym międzynarodowych, uczestniczył czynnie w około stu konferencjach i seminariach naukowych w kraju i za granicą.

Zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce, np. w ramach wydawnictwa Tysiąc skarbów Krakowa, a także Kraków. Dzieje i sztuka Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Współpracuje z wydawnictwami encyklopedycznymi i słownikowymi, m.in. w ramach Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN i Encyklopedii Katolickiej KUL. Jeden z redaktorów II wydania Encyklopedii Krakowa, przygotowanego przez Bibliotekę Kraków.

Organizatorzy wykładu: Polska Akademia Umiejętności, Muzeum w Gliwicach, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży

zdjęcie: Zygmunt Put

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.