Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: PESEL w PRL. Informacja czy inwigilacja?

PESEL w PRL. Informacja czy inwigilacja?

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi zaprasza na spotkanie z panem dr. Bartłomiejem Kluską, historykiem, pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, zatytułowane PESEL w PRL. Informacja czy inwigilacja?

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności stanowi największe i najtrwalsze dokonanie informatyki PRL. Jego ślad – jedenastocyfrowy numer ewidencyjny – każdy obywatel III RP nosi w dowodzie osobistym i wykorzystuje w codziennych kontaktach z instytucjami publicznymi. Dzień, w którym uruchomiono PESEL, jest zatem początkiem nowoczesnej e-administracji w Polsce. Tymczasem, choć sięgający Ministerstwa Spraw Wewnętrznych rodowód systemu bywa źródłem sensacyjnych doniesień prasowych, jego historia pozostaje niemal całkowicie nieznana.

Dlaczego Polsce Ludowej, informatyzującej się z ogromnym trudem i bez większych efektów, udało się właśnie z systemem PESEL? Czy musiał on być budowany w resorcie spraw wewnętrznych i czy w związku z powyższym był to system resortowy czy administracyjny? W jakim stopniu na istnieniu systemu skorzystali obywatele? Czy na jego istnieniu skorzystały władze PRL? Wreszcie – skąd w dowodach Polaków wziął się ów tajemniczy numer i jakie dane są pod nim ukryte?

Próbą odpowiedzi na te pytania będzie wykład, na który zapraszamy 22 października 2019 r. o godz. 14.00 do Łódzkiego Domu Kultury (ul. Romualda Traugutta 18, sala 221). Wstęp wolny.

PESEL w PRL. Informacja czy inwigilacja?

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.