Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: „Między obojętnością a niechęcią. Piłsudczycy wobec Czechosłowacji w latach 1926-1939” — spotkanie autorskie

„Między obojętnością a niechęcią. Piłsudczycy wobec Czechosłowacji w latach 1926-1939” — spotkanie autorskie

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zapraszają 25 października 2017 r. o godz. 17.00 na spotkanie z panem dr. Sebastianem Pilarskim, autorem najnowszej publikacji łódzkiego IPN pt. Między obojętnością a niechęcią. Piłsudczycy wobec Czechosłowacji w latach 1926-1939.

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Biblioteki przy ul. Gdańskiej 100/102 (II piętro).

Publikacja Między obojętnością a niechęcią. Piłsudczycy wobec Czechosłowacji w latach 1926-1939 prezentuje stanowisko obozu rządzącego w Polsce wobec południowego sąsiada od przewrotu majowego z 1926 r. do upadku Czechosłowacji w marcu 1939 r. W stosunkach między obu państwami był to okres nieustannych napięć, prowadzących m.in. do poważnych kryzysów w 1934 i 1938 r.

W monografii oprócz relacji dwustronnych – w tym kluczowej sprawy mniejszości polskiej zamieszkującej Republikę Czechosłowacką – omówiono także kwestię słowacką i ukraińską oraz zagadnienie prowadzenia w ČSR agitacji komunistycznej, mającej istotny wpływ na stosunki wzajemne. Tematyka ta została przedstawiona na szerokim tle wydarzeń rozgrywających się w Europie, które doprowadziły do załamania się ładu wersalskiego na kontynencie. Podstawę źródłową stanowią archiwalia polskie i czeskie, jak również prasa polska i obca.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.