Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykład, spacer z wolontariuszkami, plejada artystów współczesnych

Wykład, spacer z wolontariuszkami, plejada artystów współczesnych

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

27 czerwca 2015 r.

Wykład, spacer z wolontariuszkami, plejada artystów współczesnych

godz. 12.00 Artystki Śląska

Cykl: Kobieta w świecie sztuki

Podczas wykładu pani Iwona Gołaj zaprezentuje twórczość artystek związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Pokaże prace malarek, rzeźbiarek i realizatorek projektów z dziedziny rzemiosła działających na przełomie XIX i XX wieku, w tym: obrazy impresjonistek – Gertrudy Staats i Klary Sachs – oraz nowoczesne w formie rzeźby Małgorzaty Moll. Wstęp wolny.

Olga Boznańska

godz. 13.00 Spacer z wolontariuszkami

Zapraszamy na spacer po muzealnych galeriach. Po wystawach Sztuka polska XVII-XIX wieku i Sztuka europejska XV-XX wieku oprowadzać będą wolontariuszki Muzeum Narodowego we Wrocławiu, panie Dominika Chwastek i Monika Petryna. Wstęp wolny.

Program:

Franciszek Smuglewicz, Achilles przyjmuje posłów z darami od Agamemnona, po 1785

Olga Boznańska, Piastunka, 1899

Władysław Ślewiński, Chata w Le Pouldu, ok. 1892

Jan Thoma, Diana pod drzewem, 1878

Krystyna Cybińska

godz. 15.00 Plejada artystów współczesnych – Krystyna Cybińska

Bohaterką ostatniej przed wakacjami Plejady będzie pani Krystyna Cybińska, wybitna artystka, legenda ceramiki wrocławskiej.

Program:

Omówienie prac artystki na wystawie Polska sztuka współczesna – p. Joanna Kwaśna (III piętro).

Prezentacja zapisu filmowego z monograficznej wystawy Wyrobisko, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, 2012 r. Fot.: Stanisław Sielicki, montaż: Adrian Adamu-Cepa (sala 116, I piętro).

Rozmowa w gronie miłośników i krytyków sztuki z udziałem artystki. Spotkaniu towarzyszy okolicznościowy pokaz prac.

Krystyna Cybińska – artystka, legenda ceramiki wrocławskiej, profesor Akademii Sztuk Pięknych – w tym roku obchodzi sześćdziesięciolecie pracy artystycznej.

Urodziła się w 1931 r. w Dakowach Suchych. W latach 1949-1954 studiowała w PWSSP we Wrocławiu (dziś ASP) pod kierunkiem prof. Julii Kotarbińskiej. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Międzynarodowej Akademii Ceramiki w Genewie (AIC). Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. Laureatka wielu nagród na wystawach krajowych i zagranicznych (m.in. srebrny medal w Pradze 1962; srebrny medal w Stambule 1967; I nagroda w Sopocie 1970, złoty medal i II nagroda w Gdańsku 1973; złoty medal i II nagroda w Sopocie 1976; medal i nagroda AIC w Faenzie 1977; III nagroda w Gdańsku 1991). Nadal czynna zawodowo, uczestniczy w wystawach środowiska wrocławskiego. W 2007 r. jej indywidualna ekspozycja w Galerii BWA Ceramika i Szkło została uznana przez ZPAP za Wystawę Roku. Podczas retrospektywnej prezentacji monograficznej Wyrobisko w Karkonoskim Muzeum w Jeleniej Górze (2012 r.) artystkę uhonorowano Złotym Medalem „Gloria Artis”. Najnowsza wystawa zatytułowana Konteksty odbyła się w ART GALLERY w maju 2015 r. Zaprezentowano wówczas rzadko pokazywane lub zupełnie nowe dzieła Cybińskiej. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu (ponad 70 obiektów), Muzeum Ariana w Genewie, Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze, Muzeum Ceramiki w Siklos, Muzeum Ceramiki w Wilnie, Muzeum Miejskiego w Koponig. Jej formy trafiły też do wielu kolekcjonerów prywatnych.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.