Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykłady / Plejada artystów współczesnych

Wykłady / Plejada artystów współczesnych

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Wykłady / Plejada artystów współczesnych

 

16 kwietnia, godz. 12.00

Trzymane pod kluczem. O dziejach ludzkiej nieufności i wynikających z niej wynalazkach

Cykl: Piękne i użyteczne

Zamki, kłódki i klucze… Kto je wynalazł i gdzie były stosowane? Jaka jest ich symbolika i estetyka? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać podczas tego wykładu. Prelegentka, pani Julii Weber-Pałetko, opowie m.in. o tym, czym były „zamek-zagadka” i skobel oraz od czego pochodzi nazwa „kłódka”. Wstęp wolny, sala 116.

16 kwietnia, godz. 13.00

Dzień w hospicjum bonifratrów

Koordynator wolontariatu w Bonifraterskim Centrum Opieki Hospicyjnej we Wrocławiu, pan Michał Krasnosielski, opowie o pracy w hospicjum i codzienności w tym wyjątkowym miejscu. Wystąpienie jest związane z wystawą Sztuka pomagania. Autorska grafika Pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej we Wrocławiu prezentowaną do 23 kwietnia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Sala 116, wstęp wolny.

17 kwietnia, godz. 12.00

Realizm

Cykl: Kurs historii sztuki

Wykład pani Jadwigi Jasińskiej-Sadury przybliży najważniejsze dzieła i sylwetki artystów związanych z realizmem w sztuce. Wstęp z biletem za 5 zł, sala 116.

Plejada artystów współczesnych – Leon Podsiadły

*****

Plejada artystów współczesnych – Leon Podsiadły

16 kwietnia 2016 r., godz. 15.00

Program:

•              prezentacja prac – pani Joanna Korsan

•              projekcja filmu Stanisława Sielickiego pt. Leon Posiadły (czas emisji: 30’)

•              rozmowa w gronie miłośników sztuki z udziałem artysty

Spotkaniu towarzyszy okolicznościowy pokaz dwóch prac artysty: La croix (1985, tusz, papier), Ptak (1965, ceramika). Sala 116, I piętro. Wstęp wolny.

Leon Podsiadły – rzeźbiarz, malarz i rysownik, urodzony w 1932 r. w Drocourt we Francji. W latach 1952-1956 studiował we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, w 1958 r. uzyskał dyplom z rzeźby pod kierunkiem Borysa Michałowskiego. Profesor uczelni artystycznych w Conakry (Gwinea), Wrocławiu i Opolu. Kierownik Katedry Rzeźby (1980-1986), dziekan Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby w PWSSP we Wrocławiu (1980-1986). Członek Grupy Wrocławskiej. Autor wielu pomników publicznych, rzeźb plenerowych oraz sepulkralnych, takich jak: pomnik Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, pomnik Szlak II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy, pomnik Pomordowanych Więźniów Obozu Koncentracyjnego Gross-Rosen w Pietrzykowicach oraz zegar słoneczny przed Wrocławskim Parkiem Wodnym. Brał udział w wystawach we Wrocławiu, Warszawie i Opolu oraz w Mons, Atenach, Genewie, Brunszwiku, Monachium, Krnovie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.