Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Po sąsiedzku

Po sąsiedzku

Muzeum Narodowe w Krakowie / Międzynarodowe Centrum Kultury

Po sąsiedzku

weekend towarzyszący wystawom:

Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936) i Koszycka moderna

26-27 listopada 2016 roku

Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1 — Galeria MCK, Rynek Główny 25

Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Międzynarodowe Centrum Kultury zapraszają w wyjątkową, słowacko-węgierską podróż. To wspólna akcja obu placówek, podczas której dajemy możliwość poznania kultury bliskich Polakom krajów oraz świetnej zabawy.

W Muzeum Narodowym w Krakowie trwa właśnie wystawa Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936), na której można zobaczyć około 90 obrazów z najciekawszego okresu w historii sztuki Węgier. 26 i 27 listopada to ostatnie dni wystawy Koszycka moderna w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury, prezentującej 80 prac słowackich modernistów, których twórczość przypadła na lata 20. minionego wieku. Postanowiliśmy więc połączyć polsko-słowacko-węgierskie siły i zaprosić miłośników kultury do wyjątkowej podróży po sztuce naszych sąsiadów. Partnerami akcji są Konsulaty Generalne Węgier i Słowacji w Krakowie oraz miasta partnerskie Krakowa: Pecz i Budapeszt.

W sobotę i niedzielę będzie obowiązywał bilet łączony do MNK i MCK – ten kupiony w MCK będzie uprawniał do bezpłatnego zwiedzenia wystawy w MNK i odwrotnie. Bilet kupiony w sobotę będzie aktualny także w niedzielę.

W sobotni ranek obok Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddziału Muzeum przy ul. Józefa Piłsudskiego 12, zostanie wyznaczona granica między Słowacją i Węgrami. W tym miejscu każdy podróżnik będzie mógł otrzymać pieczątki w specjalnym „paszporcie”, który wcześniej można odebrać w MNK lub MCK. Tak rozpoczęta podróż będzie pełna atrakcji. W planach m.in. oprowadzania po obu ekspozycjach z udziałem przewodników, warsztaty dla dzieci, degustacja słowackich i węgierskich win oraz loteria z nagrodami. Szczegółowy program można sprawdzić na stronach internetowych: www.mnk.pl oraz www.mck.krakow.pl.

Aby wziąć udział w konkursie, należy:

— zwiedzić 26-27 listopada 2016 r. wystawy Koszycka moderna i Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)

— uzyskać stosowne potwierdzenie zwiedzenia w specjalnym „paszporcie”

— odpowiedzieć pisemnie w „paszporcie” na pytanie zapisane na jego odwrocie

— oddać „paszport” w miejscu do tego wyznaczonym w Galerii MCK lub kasie MNK

Specjalnie powołane jury oceni odpowiedzi na konkursowe pytanie. Do wygrania atrakcyjne nagrody, m.in. wstęp do Aqua City Poprad, Skipass do Bachledowej Doliny oraz wstępy do zamku Stara Lubowla i Zamku Orawskiego na Słowacji.

Po sąsiedzku

Program weekendu Po sąsiedzku

26 listopada

godz. 10.00-18.00 MNK – pokaz filmu o atrakcjach turystycznych Węgier

godz. 10.30-12.00 MNK – warsztaty dla rodziców z dziećmi Kolory ziemi (dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat)

Świat wokół nas pełen jest kolorów, a każdy z nich składa się z wielu odcieni. Często nie potrafimy ich wszystkich nazwać, choć doskonale odróżniamy barwy jaskrawe od zgaszonych, a czyste od „brudnych” i pozornie szarych. Są wśród nich kolory charakterystyczne dla świata przyrody i takie, których w naturze nie znajdziemy, choć bywa, że sięgają po nie artyści malujący pejzaże.

Podczas warsztatów najpierw wspólnie poszukamy kolorów w krajobrazach malowanych przez węgierskich artystów, a potem wykonamy prace, w których wykorzystamy elementy prawdziwej natury.

godz. 12.00 MNK – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)

godz. 14.00 MCK – oprowadzanie po wystawie Koszycka moderna z przewodnikiem

godz. 16.30 MNK – oprowadzanie po wystawie Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)

godz. 15.00-18.00 MNK – degustacja wina węgierskiego z okolic Budapesztu i Pecsu i prelekcja na temat kuchni i zwyczajów kulinarnych na Węgrzech

27 listopada

godz. 10.30 MNK – oprowadzanie po wystawie Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)

godz. 12.00 MCK – oprowadzanie po wystawie Koszycka moderna z przewodnikiem

godz. 12:30 MCK – warsztaty dla dzieci Za granicę hop! (dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat)

W trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się więcej o Słowacji, wykonają polsko-słowackie bransoletki, a następnie, w oparciu o stylistykę jednego z awangardowych nurtów, w który wpisują się dzieła prezentowane na wystawie Koszycka moderna (takich jak: impresjonizm czy kubizm, surrealizm, fowizm, futuryzm) stworzą wyjątkową polsko-słowacką pocztówkę. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

godz. 14.00 MNK – oprowadzanie po wystawie Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)

godz. 15.00 MCK – oprowadzanie po wystawie Koszycka moderna z przewodnikiem

godz. 16.00 MCK – oprowadzanie po wystawie Koszycka moderna w języku angielskim

godz. 16.00 MCK – degustacja win słowackich

godz. 10.00-18.00 MCK – pokaz filmów o atrakcjach turystycznych Słowacji

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.