Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: „Pochwała Najjaśniejszego i Niezwyciężonego króla Polski Jana III”

„Pochwała Najjaśniejszego i Niezwyciężonego króla Polski Jana III”

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

18 grudnia 2015 roku serdecznie zapraszamy do pałacu wilanowskiego na seminarium naukowe. Zapewniamy porcję nowej wiedzy o Janie Sobieskim, dyskusję w życzliwym gronie oraz dobrą kawę i ciastka.

Podczas spotkania wynikami swoich najnowszych badań podzielą się pani prof. dr hab. Barbara Milewska-Waźbińska (Instytut Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego) i pani dr Magdalena Górska (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk).

Obie badaczki zaprezentują nieznane dzieło polskiej emblematyki – Pochwała Najjaśniejszego i Niezwyciężonego króla Polski Jana III, łaciński rękopis z XVII wieku z rysunkami Johanna Jakoba Rollosa, malarza historycznego i portrecisty wykształconego w Berlinie. Poświęcone Janowi III dziełko składa się ze wstępu o cechach panegiryku oraz czterowersowych epigramatów, do których dokomponowano kartusze z symbolami i inskrypcjami. Podstawowym ich motywem jest tarcza Janina, herb Sobieskiego.

Następnie dr Magdalena Górska opowie o ikonografii tzw. Tezy Kuropatnickiego, wykonanej przez Bartholomäusa Kiliana Młodszego, według rysunku śląskiego artysty Marcina Antoniego Lublińskiego. Najczęściej reprodukowana jest tylko górna część dzieła, interpretacja dr Magdaleny Górskiej obejmie całość jednej z najciekawszych i najpiękniejszych kompozycji sławiących króla Jana III.

Spotkanie będzie także okazją do zaprezentowania niektórych sobiescianów z kolekcji europejskich, zlokalizowanych w toku kwerend do wystawy Jana III Sobieskiego w Wiedniu (planowanej na rok 2017).

Spotykamy się o godzinie 11.00 w Salonie Marszałkowej Lubomirskiej w pałacu wilanowskim. Przewidujemy, że spotkanie zakończy się około godziny 13.00.

Zapraszamy, wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.