Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Pod dyktando ideologii

Pod dyktando ideologii

Muzeum Architektury

Ideologia i propaganda w każdym systemie totalitarnym uzurpuje sobie prawo do decydowania o kształcie przestrzeni publicznej. Polska Ludowa budowała nową tożsamość zgodnie z komunistyczną ideologią, degradując niekiedy historyczne dzielnice miast. W architekturze i urbanistyce forsowano monumentalne założenia architektoniczne w stylu socrealistycznym, propagandowo wykorzystywano odbudowę zniszczonych wojną miast, miejsca upamiętnień poległych żołnierzy Armii Czerwonej i inne elementy krajobrazu miejskiego.

Zapraszamy na spotkanie, na którym przyjrzymy się architektonicznej spuściźnie socrealizmu w trzech polskich miastach – Wrocławiu, Warszawie i Szczecinie. Goście spotkania będą dyskutować o ideologii w urbanistyce i architekturze okresu Polski Ludowej, przypominając projekty, realizacje i ich propagandową wymowę.

Prelegenci: pani dr Agata Gabiś (Uniwersytet Wrocławski), p. Paweł Knap (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie), p. Andrzej Skalimowski (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk). Spotkanie poprowadzi p. Krzysztof Ziental.

Spotkaniu towarzyszy promocja xiążki Pod dyktando ideologii. Studia z dziejów architektury i urbanistyki w Polsce Ludowej.

3 kwietnia 2014 roku, godz. 17.00. Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5. Wstęp wolny.

Organizatorzy: IPN Oddział w Szczecinie, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Muzeum Architektury, Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki.

Socrealizm w Polsce

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.