Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: IV Festiwal Edukacji. Podróże po Danii

IV Festiwal Edukacji. Podróże po Danii

Muzeum Łazienki Królewskie

IV Festiwal Edukacji. Podróże po Danii

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

6-27 października 2016 roku

Muzeum Łazienki Królewskie już po raz czwarty organizuje Festiwal Edukacji, który na stałe wpisał się w kalendarz jesiennych wydarzeń kulturalnych Warszawy. Tegoroczna edycja poświęcona będzie Danii, jej oświeceniowej historii, sztuce i kulturze stołu, którą przywołuje pokazywana w Pałacu na Wyspie wystawa Flora Danica – stół królewski z kolekcji Narodowego Muzeum Historycznego, Zamek Frederiksborg w Hillerød. W każdy czwartek października młodzież i dorosłych zapraszamy na bezpłatne spotkania ze znawcami duńskiej kultury, a 16 października – do Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii na pokaz filmu pt. Kochanek królowej, który w niezwykle barwny i plastyczny sposób przedstawia duńskie oświecenie. Film był oficjalnym kandydatem Danii do Oskara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. W roli głównej wstąpił Mads Mikkelsen. Projekcji towarzyszyć będzie filozoficzne atelier fotograficzne, w którym będzie można zrobić sobie zdjęcie z wybranymi sentencjami filozoficznymi z epoki oświecenia. Cytaty zaś będzie można opatrzyć własnym komentarzem i w ten sposób wziąć udział w „wizualnej dyskusji” na temat osiemnastowiecznych idei. Bohaterem 22 października zostanie Jan Chrystian Andersen, postać z jednej strony powszechnie znana, z drugiej zaś – obrosła licznymi mitami i legendami. Odniesie się do nich w swoim wykładzie pani Bogusława Sochańska, tłumaczka i znawczyni twórczości tego wybitnego autora. Najmłodsi w ramach festiwalu będą mogli wyruszyć do magicznego świata baśni duńskiego pisarza, poznając go jako twórcę artystycznych książek i wycinanek. Głównym partnerem festiwalu jest Duński Instytut Kultury.

fot. Paweł Czarnecki

***

Wykłady towarzyszące wystawie

każdy czwartek października, godz. 18.00, Pałac na Wyspie

Program:

6 października

Od chrobotka po firletkę. Flora Danica – botaniczna perła Oświecenia

Prowadzenie: pani Krystyna Jędrzejewska-Szmek (Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Atlas wszystkich roślin z ziem duńskiego władcy (Dania, Szlezwik-Holsztyn, Oldenburg-Delmenhorst, Norwegia, Islandia, Wyspy Owcze i Grenlandia) był pomysłem profesora Jerzego Chrystiana Oedera – lekarza i podwładnego króla Chrystiana VII. Prace nad monumentalnym dziełem trwały ponad 120 lat. Aby udokumentować wszystkie rośliny z Królestwa Danii, konno i piechotą przemierzano fiordy, łąki, lasy, bagna, łodzią zaś opływano morskie zatoki. Tak oto powstało 3240 ręcznie kolorowanych miedziorytów, które złożyły się na najbardziej wszechstronny i niesamowity inwentarz botaniczny zatytułowany Flora Danica.

13 października

Absolutyzm i królewska dzielnica Frederiksstaden. Projekt i realizacja rozbudowy Kopenhagi w XVIII wieku

Prowadzenie: pani prof. Grażyna Szelągowska (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Zapraszamy na wykład poświęcony osiemnastowiecznej Kopenhadze i stylowi, w jakim to miasto zostało rozbudowane. W połowie XVIII stulecia na północ od starej Kopenhagi wzniesiono nową dzielnicę w stylu duńskiego rokoko. Było to Frederiksstaden ufundowane przez Fryderyka V. Duński monarcha wzorował się na Ludwiku XIV, próbując w ten sposób stworzyć podstawy duńskiej monarchii absolutnej – systemu absolutyzmu oświeconego i opiekuńczego. Okazją do powstania nowej dzielnicy były dwie rocznice: trzystulecie objęcia duńskiego tronu przez dynastię Oldenburgów (1448 rok) oraz dwustulecie przyjęcia luteranizmu (1536 rok). O ile jednak Ludwik XIV wzniósł pałac wersalski po to, by służył on władcom, o tyle Fryderyk V – w typowy dla duńskiej kultury sposób – ufundował nową dzielnicę dla mieszkańców Kopenhagi.

20 października

Duńska kultura jedzenia czasów Oświecenia

Prowadzenie: pan Benno Blæsild (ekspert z zakresu duńskiej kuchni i kultury jedzenia)

Ekspert opowie o tym, jak wyglądała kuchnia tradycyjnego duńskiego domu w XVIII wieku i jakie obowiązki miała wówczas gospodyni. Podczas wykładu poznamy także tradycyjne składniki kuchni. Większość z nich ma długą i fascynującą historię sięgającą prehistorycznej Danii. Inne natomiast, jak na przykład ziemniaki, z trudem przyjęły się w kuchni duńskiej gospodyni. Epoka oświecenia upłynęła w Danii pod znakiem istotnych podziałów kulturowych. W domach chłopów, klasy średniej i drobnej szlachty kultura jedzenia w XVIII wieku ograniczała się do samowystarczalnej kuchni, opartej na zasobach gospodarstwa. Potrawy były przyrządzane z tradycyjnych, prostych składników. W większych miastach bogata burżuazja i rody szlacheckie wprowadziły nową konwencję społeczną, opartą na posiłkach podawanych na ekstrawagancko zastawionych stołach oraz inspirowanych wyrafinowaną kuchnią włoską i francuską. Na pierwszy plan wysunęły się owoce i desery. Wśród trunków u burżuazji dominowały piwo i spirytusy. Kawa, herbata i kakao zawitały natomiast do domów klasy średniej.

27 października

Wokół stołu, czyli zarządzanie dworskim społeczeństwem

Prowadzenie: pan dr hab. Piotr Korduba (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Zapraszamy na wykład, którego przedmiotem będzie stół oraz zachowanie przy nim jako zjawiska artystyczne i kulturowe. Prelegent wyjaśni, dlaczego stół i zastawa są od wieków symbolem społecznego prestiżu oraz odzwierciedlają miejsce zajmowane w konstelacji godności i stanowisk. Znawca opowie również o tym, jak demokratyzował się sposób biesiadowania, co oznacza „szary koniec stołu”, a także czy zastawa to tylko sposób na wygodne i estetyczne serwowanie dań, czy też coś więcej.

***

22 października

Sobota z Andersenem

Zapraszamy na pełną atrakcji Sobotę z Andersenem. Nasi goście będą mogli posłuchać najpiękniejszych baśni Jana Chrystiana Andersena i poznać historię słynnego duńskiego pisarza, a także obejrzeć przedstawienie teatru cieni i wziąć udział w warsztatach dla dzieci i dorosłych.

Sobota z Andersenem organizowana jest wspólnie z Duńskim Instytutem Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 22 50 60 183).

Program:

Baśniowy poranek – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat

godz. 10.30, Pałac na Wyspie

Podczas spotkania najmłodsi będą mogli w pałacowych wnętrzach posłuchać baśni: Nowe szaty cesarza i Księżniczka na ziarnku grochu. Potem poznane opowieści zilustrują za pomocą wycinanek.

Andersen, jakiego nie znamy – wykład Bogusławy Sochańskiej z Duńskiego Instytutu Kultury

godz. 12.00, Pałac na Wyspie

Andersen najczęściej postrzegany jest jako autor pięknych, lecz smutnych bajek dla dzieci, a także samotny i nieszczęśliwy człowiek. O tym, co spowodowało, że duński twórca został zaszufladkowany jako bajkopisarz i dlaczego zafałszowano jego wizerunek, opowie autorka przekładu wszystkich jego baśni i opowieści.

Baśniowe popołudnie – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat

godz. 14.30, Pałac na Wyspie

Na zielonych łodyżkach patrzą w niebo kwiatki, drobne, błękitne, lekkie, delikatniejsze od skrzydeł motyla… Tak zaczyna się wzruszająca baśń o niebieskim kwiecie – lnie, którą poznają uczestnicy warsztatów. Zilustrują tę historię, a powstałe obrazki umieszczą we własnoręcznie wykonanej książce.

Latający kufer opowieści – warsztaty opowiadania baśni, zajęcia dla dorosłych

godz. 15.00, Pałac na Wyspie

W warsztatach tych mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą doskonalić swoje sposoby opowiadania bajek lub dopiero poznają tajniki tej niełatwej sztuki. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak uporządkować fabułę opowieści, odkryć własny styl opowiadania, a także jakich technik użyć, by historia stała się barwna i przekonująca.

„Bzowa babuleńka” – teatr cieni dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat i ich rodziców

godz. 18.30, Podchorążówka

Bzowa babuleńka to spektakl muzyczny wykorzystujący bogactwo pantomimy i teatru cieni. Jego treść oparta jest na baśniach: Calineczka, Dziewczynka z zapałkami i Bzowa babuleńka. Główną bohaterką przedstawienia jest dziewczynka, której mama podaje przed zaśnięciem napar z czarnego bzu. Dzięki magicznej mocy napoju dziewczynka przenosi się do świata baśni. Ważną część spektaklu stanowi muzyka – trzon instrumentarium to duo skrzypiec i dzwonków chromatycznych, których dźwięki przywodzą na myśl magiczne krainy.

***

Warsztaty rodzinne

Zapraszamy na warsztaty Sekrety z zielnika, podczas których dzieci i ich opiekunowie poznają tajemniczy świat flory, zachwycający różnorodnością form i barw. Aby lepiej zrozumieć królestwo roślin, uczestnicy spotkania zajrzą do atlasu botanicznego Flora Danica, na którego kartach ukryły się: groszek leśny, powój polny, bodziszek lśniący i wiele innych gatunków. Uczestnicy zajęć poznają niezwykłe właściwości roślin, a zebrane ciekawostki umieszczą w wykonanych przez siebie zielnikach, które wypełnią suszone zioła, takie jak rumianek, mięta, nagietek i szałwia. Najmłodsi zaś z pewnością skorzystają z Poczytanek z Andersenem, podczas których wspólnie z bohaterami baśni o Calineczce poznamy tajemniczy świat przyrody. Ukryjemy się wśród płatków wielkiego kwiatu, pobawimy się z motylem, jaskółką i polną myszką oraz zaśpiewamy żabią piosenkę.

Program:

16 października

Sekrety z zielnika – warsztaty dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat* 

godz. 11.00, Pałac na Wyspie

23 października

Sekrety z zielnika – warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat*

godz. 11.00, Pałac na Wyspie

26 października

Poczytanki z Andersenem – warsztaty dla dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat*

godz. 11.00, Stara Kordegarda

***

16 października

Projekcja filmu „Kochanek królowej” i filozoficzne atelier fotograficzne – wydarzenie dla dorosłych

godz. 16.00, Teatr Królewski w Starej Oranżerii

Zapraszamy na pokaz filmu kostiumowego Kochanek królowej (reż. Mikołaj Arcel), którego akcja rozgrywa się w osiemnastowiecznej Danii, w czasie rządów chorego psychicznie Chrystiana VII. Głównym bohaterem nie jest jednak król, lecz jego nadworny medyk, Jan Fryderyk Struensee, który – wykorzystując dobre relacje z władcą – rozpoczyna w Danii oświeceniową rewolucję. Poglądami dzieli się z żoną Chrystiana VII, królową Karoliną Matyldą, z którą łączy go płomienny, wzbudzający skandal romans.

***

Bezpłatne lekcje muzealne*

Sekrety królewskiego botanika – zajęcia w królewskich ogrodach

Andersen zamiast lekcji – zajęcia w obiektach zabytkowych

* obowiązują zapisy

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.