Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Pokaz „Madonny z Dzieciątkiem”

Pokaz „Madonny z Dzieciątkiem”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Wysoka frekwencja po ponownym otwarciu muzeów

2 lutego Muzeum Narodowe w Krakowie zostało otwarte dla zwiedzających. Spragnieni kultury miłośnicy sztuki tłumnie ruszyli do naszych oddziałów. Wysoką frekwencją cieszą się zarówno wystawy czasowe, jak i galerie stałe.

Do 9 lutego Muzeum odwiedziło około ośmiu tysięcy widzów: najwięcej, ponad trzy i pół tysiąca, odnotowaliśmy w weekend 6 i 7 lutego. Największą popularnością cieszą się wystawy czasowe w Gmachu Głównym. W związku z dużym zainteresowaniem wystawa Szymon Czechowicz. Geniusz baroku zostanie przedłużona do 28 marca. Natomiast eksperymentalną wystawę MOC MUZEUM można zwiedzać do 25 kwietnia 2021 roku.

Swoich wielbicieli ma również Muzeum Książąt Czartoryskich – wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa, gdzie znajduje się najcenniejszy w polskiej kolekcji obraz Dama z gronostajem Leonarda da Vinci. W miniony weekend Muzeum Książąt Czartoryskich odwiedziło prawie tysiąc osób.

Tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć naszych galerii, zachęcamy do odwiedzin. Podczas zwiedzania zachowywane są wszelkie środki bezpieczeństwa. Zwiedzanie jest możliwe wyłącznie w maseczce ochronnej, a przed wejściem na każdą wystawę umieszczone są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

“Szymon Czechowicz. Geniusz baroku”, fragment wystawy, fot. Tomasz Markowski, Pracownia MNK

Pokaz dzieła Sassoferrata „Madonna z Dzieciątkiem” w EUROPEUM

Od 16 lutego w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM prezentowany będzie obraz Madonna z Dzieciątkiem autorstwa włoskiego malarza Jana Chrzciciela Salviego, znanego szerzej jako Sassoferrato. Dzieło jest najnowszym depozytem Muzeum Narodowego w Krakowie i będzie dostępne dla widzów do 21 marca 2021 roku.

Madonna z Dzieciątkiem łączy najważniejsze cechy malarstwa tego autora: kobiecą delikatność i wdzięk Matki Boskiej, słodycz intymnej sceny, ukazanej za pomocą linii, miękkiego światła i delikatnych barw.

Jan Chrzciciel Salvi (1609–1685) był jednym z głównych reprezentantów nurtu klasycznego w rzymskim malarstwie barokowym. Zasłynął głównie z licznych wizerunków Madonn z Dzieciątkiem, których styl i kompozycja wywodziły się ze sztuki Rafaela. Sassoferrato potrafił tak perfekcyjnie ją naśladować, że w XIX wieku jego dzieła często były uznawane za XVI-wieczne. Zapraszamy do spotkania z jego dziełem.

“Madonna z Dzieciątkiem”, Giovanni Battista Salvi (1609-1685), fot. Pracownia MNK

Walentynki

Stanisław i Teofila, Józef i Jadwiga, Jan i Teodora, Emeryk i Elżbieta, Olga, Jacek, Władysław, Józef. Ich miłości, namiętności, pasje… – 14 lutego z okazji Święta Zakochanych w oddziałach Muzeum organizujemy oprowadzania kuratorskie. Co myśleli o miłości? Kogo kochali? Jak kochali? Czy byli szczęśliwi? Sekrety najwspanialszych polskich artystów przedstawią osoby, które znają ich życie od podszewki: kustoszki i kustosze badający dzieje naszych zbiorów. W najbliższą niedzielę spotkacie ich w naszych oddziałach.

Program

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

Godz. 11.00 – Wyspiański. Przestrzeń studyjna – p. Magdalena Laskowska, Stanisława Wyspiańskiego autoportret z żoną (jedna grupa, 5 osób, ok. 40 minut)

Godz. 12.00 – Szymon Czechowicz. Geniusz baroku – p. dr Tomasz Zaucha, Miłość ziemska, miłość niebieska (jedna grupa, 5 osób, ok. 40 minut)

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3

Godz. 12.00 – p. Urszula Kozakowska-Zaucha, Młodopolska miłość: Malczewski, Boznańska, Podkowiński (jedna grupa, 5 osób, ok. 40 minut)

Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15

Godz. 10.30 – p. dr Katarzyna Płonka-Bałus, Miłość sentymentalna. Sławni kochankowie w kolekcji księżnej Izabeli Czartoryskiej + pokaz specjalny (jedna grupa, 5 osób, ok. 60 minut)

Godz. 16.00 – p. Elżbieta Musialik, Miłość sentymentalna. Sławni kochankowie w kolekcji księżnej Izabeli Czartoryskiej + pokaz specjalny (jedna grupa, 5 osób, ok. 60 minut)

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

Godz. 14.00, 15.00 – p. dr Beata Studziżba-Kubalska, Żona artysty i muza, Jadwiga Mehofferowa (dwie grupy po 5 osób, ok. 40 minut)

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12

Godz. 11.00 – p. dr Jarosław Bodzek, Numofilia – miłość do monet (jedna grupa, 5 osób, ok. 40 minut)

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12

Godz. 14.30, 15.00, 15.30 – p. Agnieszka Kosińska, Pasje Józefa i Marii Czapskich (trzy grupy po 5 osób, ok. 20 minut)

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

Godz. 11.30, 12.30 – p. Marta Kłak-Ambrożkiewicz, Nie wiem czy z Tobą moja, taka ciągła tęsknota przebywa jak ze mną – romantyczny Jan. Malarz wśród muz (dwie grupy po 5 osób, ok. 40 minut)

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

Godz. 14.00, 14.40, 15.20 – p. dr Wojciech Marcinkowski, Św. Walenty na Ołtarzu z Maniów (trzy grupy po 5 osób, ok. 20 minut)

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Władysława Sikorskiego 6

Godz. 12.00 – p. Justyna Łuczyńska-Bystrowska, Od zauroczenia do małżeństwa – malowidło z Porwaniem Europy na włoskiej skrzyni posagowej (jedna grupa, 5 osób, ok. 40 minut)

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, ul. Kasprusie 19

Godz. 10.00 – p. Agnieszka Gąsienica-Giewont, Pisarz właściwie, nie muzyk-pisarz. Muzyczne i pozamuzyczne pasje Karola Szymanowskiego (jedna grupa, 5 osób, ok. 40 minut)

Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę. Liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja.

W przypadku niewykupienia biletu do 15 minut przed wydarzeniem, rezerwacja zostanie anulowana. Bilet można ponownie wykupić na miejscu w kasie.

Centrum Informacji i Rezerwacji – tel. 12 433 57 44 (w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie). Rezerwacje w oddziale Atma – tel. 18 20 20 040.

Oprowadzania kuratorskie po wystawie „MOC MUZEUM”

MOC MUZEUM w Gmachu Głównym odkrywa przed widzami kolejne tajemnice. Interaktywna, zaskakująca wystawa, która porusza wszystkie zmysły, teraz do obejrzenia oczami samych twórców. Kuratorzy wystawy zapraszają na oprowadzania tematyczne, w trakcie których podejmą wyzwanie odpowiedzi na pytania o źródła muzealnej MOCY. Opowiedzą także więcej o koncepcji tej niekonwencjonalnej wystawy oraz doświadczeniach, które ją zainspirowały. Chodźcie sprawdzić, jak oddziałuje na Was muzeum.

Program

13 lutego, godz. 15.00, 15.30, 16.00 – p. Filip Skowron, Czy kurator jest jak Bóg?

Kurator rzekł: Niech stanie się wystawa!”. Widząc, że obiekt jest dobry, oddzielił go od innych. I nazwał go arcydziełem, a inne obiekty pozostawił w magazynie. I tak upłynął jeden dzień za drugim, aż do wernisażu wystawy.

14 lutego, godz. 11.30, 12.00, 12.30 – p. Anna Grzelak, Uczta zmysłów w muzeum?

Czy możliwe jest zwiedzanie wystawy z wyłączeniem zmysłów? Co się stanie, gdy niektóre z nich wzmocnimy, a inne wyciszymy? Podczas oprowadzania sprawdzimy, co wpływa na nasze postrzeganie. Zastanowimy się, czy da się usłyszeć grę plam ułożonych na płaskiej powierzchni, jak pachnie na wystawach i dlaczego nieprawdą jest, że w muzeum dotyk się nie liczy. Już się boicie? To dobrze, bo bez emocji zmysły nie działają.

Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę. Liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja. W przypadku niewykupienia biletu do 15 minut przed wydarzeniem rezerwacja zostanie anulowana, bilet można ponownie wykupić na miejscu w kasie. Centrum Informacji i Rezerwacji – tel. 12 433 57 44.

MNK liderem projektu „Spektrum”

Muzeum jest liderem projektu Spektrum w ramach Erasmus+ Młodzież. Akcja 2 – partnerstwa strategiczne. Ideą projektu jest wypracowanie strategii, dzięki której muzea staną się bardziej przyjaznym miejscem dla osób z autyzmem. 

Specjaliści ds. dostępności oraz działający w tym obszarze pracownicy Działu Edukacji, korzystając z wiedzy ekspertów z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch i Belgii, opracowują wskazówki i rozwiązania, zapewniające komfort zwiedzania widzom z ASD w muzeach w całej Polsce. Celem jest stworzenie praktycznego narzędzia oceny, z którego będzie mogła skorzystać każda instytucja, aby stworzyć muzeum dostępne dla osób o dużej wrażliwości. Częścią projektu jest analiza, za pomocą ankiety, obecnej oferty edukacyjnej i dostępności instytucji kultury w Polsce dla widzów z autyzmem. Zbiorcze, anonimowe wyniki ankiety pomogą zapoznać się z obecną ofertą instytucji kultury oraz potrzebami i oczekiwaniami zwiedzających z ASD.

Prosimy o udzielenie odpowiedzi i równocześnie dziękujemy za wszelkie rekomendacje, wskazówki i opinie.

Ankieta: instytucje i organizacje

Ankieta: osoby indywidualne

Na odpowiedzi czekamy do 15 maja 2021 roku.

Mamy Niepodległą!

Muzeum we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku organizuje akcję społeczną Mamy Niepodległą! Do końca marca możecie wysłać pocztówkę do najbliższych.

Mamy Niepodległą! jest ogólnopolską akcją społeczną skierowaną do wszystkich. Akcja ma na celu promocję patriotyzmu: każda z edycji to trzy projekty kartek okolicznościowych autorstwa uznanych artystów. Na wszystkich odwiedzających w kasach Muzeum czekają pocztówki, które można wysłać bezpłatnie, pocztą tradycyjną, do swoich bliskich i znajomych na terenie Polski. Kartki mają nadrukowane znaczki pocztowe ważne na terytorium Polski do 31 marca 2021 roku. Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji.

opracowanie: KB

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.