Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: „Pokłon Trzech Króli” przez tydzień za darmo w Muzeum Narodowym
„Pokłon Trzech Króli” przez tydzień za darmo
10 lutego zapraszamy na pierwszą w 2017 roku wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie: Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem. Jej zapowiedzią będzie pokaz obrazów Franciszka Krzysztofa Jannecka (1703-1761) Pokłon Trzech Króli oraz Pokłon pasterzy. Można je bezpłatnie oglądać od 4 do 15 stycznia w holu Gmachu Głównego. Ich autor uznawany jest za jednego z najlepszych malarzy austriackiego baroku: trudnił się malarstwem gabinetowym, tworzył portrety, pejzaże i miniaturowe sceny rodzajowe inspirowane sztuką francuską, ale obrazy o tematyce religijnej są rzadkością w jego dorobku. Tym ciekawszy wydaje się dyptyk Pokłon Trzech Króli i Pokłon pasterzy. Obrazy zostały wykonane na niewielkich deskach w świetlistych, jasnych kolorach, charakterystycznych dla malarstwa rokokowego, lekkimi płynnymi pociągnięciami pędzla z równoczesną dbałością o wykonanie detali, o lśniącej, gładkiej powierzchni. Na Pokłonie Trzech Króli przez wejście do groty, gdzie przebywa Święta Rodzina, wlewa się jasne, nadnaturalne światło. Święta Rodzina umieszczona została pod skałami po prawej stronie, a trzej mędrcy ze Wschodu zbliżają się z lewej, sylwetka jednego z nich rysuje się na tle wejścia do groty. Na drugim z obrazów do tej samej groty wchodzą pasterze, którzy mają pokłonić się nowo narodzonemu Dzieciątku.
Na wystawie Barok między Bratysławą a Krakowem Muzeum chce pokazać, jak ten niezwykły, pełen przepychu i erotyzmu, ale również mistyki i dewocji kierunek w sztuce rozwijał się w naszym regionie Europy. Dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie ze Słowacką Galerią Narodową po raz pierwszy w Polsce zagoszczą bezcenne obrazy i rzeźby z bratysławskich zbiorów. Krakowską ekspozycję dopełnią zabytki z Węgier, Ukrainy i Polski – w sumie blisko 160 dzieł sztuki. Na wystawie zobaczymy znakomite prace artystów tworzących w naszym kręgu kulturowym, a w Polsce wciąż słabo znanych, jak Jan Kupecký, Jerzy Rafał Donner, August Querfurt czy autor słynnych, groteskowych portretów rzeźbiarskich Franciszek Xawery Messerschmidt. Nie zabraknie również barokowych osobliwości, jak portrety pośmiertne czy oddane z fotograficzną precyzją martwe natury.
W Święto Trzech Króli otwarte będą następujące oddziały Muzeum: Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, a także wystawy: Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936), Sztuka Legionów Polskich, Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia, Szuflada Szymborskiej.
8 stycznia
Zaklęte w kamieniu
cykl: Konik muzealny (warsztaty dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat z rodzicami)
Kamienica Szołayskich, wystawa Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia, pl. Szczepański 9, godz. 11.00-14.00 (uczestnicy mogą dołączyć do godz. 13.00)
prowadzenie: pp. Weronika Moskwa, Agnieszka Bajorska, wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp wolny)
***
Ravel – koncert fortepianowy pana Dominika Wani
cykl: Portrety muzyczne
Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, godz. 12.00
wstęp: 20 i 40 zł
9 stycznia
Paryskie i marmaroskie doświadczenia modernistów węgierskich
wykład towarzyszący wystawie Złoty wiek malarstwa węgierskiego
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 18.00
prowadzenie: p. dr Michał Burdziński, wstęp wolny
10 stycznia
Dzwony Zygmunta i Schillera. O roli dzwonu w malarstwie i poezji
cykl: Rozmowy o literaturze
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, godz. 10.15
prowadzenie: p. Katarzyna Szczygieł, wstęp: 1 zł
***
Bank Polski – historia ilustrowana banknotem
cykl: Numizmatyka, czyli co?
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00
prowadzenie: p. Anda Jaworucka-Drath, wstęp wolny
11 stycznia
Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną po Domu Jana Matejki
Domu Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 11.00
prowadzenie: p. Jagoda Gumińska-Oleksy, wstęp wolny
konieczna rezerwacja, tel. 12 433 54 44
***
Zaklinanie burzy. O „Dzienniku” Gombrowicza
cykl: Oblicza dziennika
Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00
prowadzenie: p. dr hab. Łukasz Tischner, wstęp wolny