Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Polish Posters under Northern Lights – Islandia 2017

Polish Posters under Northern Lights – Islandia 2017

Dydo Galeria Plakatu

Wystawa w Dydo Galerii Plakatu w Krakowie jest podsumowaniem projektu, który został zrealizowany przez Stowarzyszenie Ogrody Sztuki w 2017 roku na Islandii w ramach programu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Miał on na celu promowanie polskiego plakatu za granicą i nawiązanie nowych kontaktów polsko-islandzkich.

Od września do listopada 2017 roku w największych miastach Islandii, Reykjavíku i Akureyri, można było wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych: wystawach plakatów, wykładach o historii polskiej sztuki plakatu, warsztatach i projekcjach filmowych, które odbyły się we współpracy z islandzkimi instytucjami kultury. Do projektu zostali zaproszeni twórcy plakatów reprezentujący ośrodki akademickie w Polsce, w których nadal prężnie działają wydziały podtrzymujące tradycję polskiej szkoły plakatu.

Plakaty są czymś więcej niż samą reklamą. Przykuwają uwagę odbiorców, zmuszają do refleksji i przemyśleń, poruszają wyobraźnię. Ich tematyka jest różnorodna i odnosi się do wydarzeń kulturalnych czy społecznych. Charakterystyczne cechy plakatu to lapidarność, przejrzystość, metafora i wyrafinowana forma – graficzna lub malarska.

Sztuka plakatu ma w Polsce długą tradycję, jednak prawdziwy przełom nastąpił tuż po drugiej wojnie światowej, kiedy tworzeniem plakatów do filmów zajęli się młodzi artyści graficy. Przez wiele lat projektowali je najwybitniejsi twórcy, wśród nich m.in. Jan Lenica, Wojciech Fangor, Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec, Eryk Lipiński, Roman Cieślewicz, Franciszek Starowieyski i Waldemar Świerzy. Ich prace wyróżniały się dużymi walorami artystycznymi i oryginalnością, dzięki czemu zyskały szeroki rozgłos, a w świecie sztuki zaczęto mówić o „polskiej szkole plakatu”.

Rozwój nowych technologii przyczynił się do zmiany formy plakatu. Współcześni graficy tworzą nowy wizerunek polskiej sceny. Wyrazem wysokiej oceny polskiej twórczości plakatowej za granicą są liczne nagrody na konkursach plakatów oraz publikacje o sztuce plakatu.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace studentów biorących udział w warsztatach oraz plakaty prowadzących zajęcia w Reykjaviku: Leszka Żebrowskiego, Moniki Starowicz i Sebastiana Kubicy, którzy są autorytetami współczesnego polskiego plakatu. Dopełnieniem wystawy będą plakaty jednego z największych autorytetów projektowania plakatów na Islandii – profesora Guðmundura Oddura Magnússona, znanego jako Goddur, oraz studentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Anny Pałosz, która kilka lat temu stworzyła serię plakatów do filmów islandzkich.

Wernisaż oraz spotkanie z Goddurem, Leszkiem Żebrowskim, Moniką Starowicz i Sebastianem Kubicą odbędzie się 7 kwietnia 2018 roku o godz. 17.00 w Dydo Galerii Plakaty (dawny hotel Cracovia) przy al. Ferdynanda Focha 1 w Krakowie. Wystawa czynna do 27 kwietnia.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.