Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Polska Walcząca

Polska Walcząca

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza w dniach 29 lipca22 sierpnia 2014 r. na prezentację wystawy pt. Polska Walcząca. Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Będzie ją można oglądać od końca lipca 2014 r. w kilku miastach — w Łodzi otwarcie nastąpi 29 lipca o godz. 13.00 na rynku Manufaktury (ul. Jana Karskiego 5).

Serdecznie zapraszamy.

***

W latach II wojny światowej polska konspiracja niepodległościowa wytworzyła unikalne w skali Europie struktury, które przybrały kształt podziemnego państwa. Kluczową rolę odgrywał pion wojskowy (Armia Krajowa) prowadzący nieprzerwaną walkę z okupantem i przygotowujący powstanie mające wyzwolić kraj. Na czele władz cywilnych stał Delegat Rządu RP na Kraj w randze wicepremiera, który w konspiracji przygotował aparat administracji państwowej i samorządowej do natychmiastowego uruchomienia i przejęcia władzy po zniesieniu okupacji. W ramach bieżącej działalności Delegatura organizowała opór cywilny oraz m.in. masową edukację i pomoc społeczną.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.