Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Dzień Dziecka w Domu Jana Matejki

Dzień Dziecka w Domu Jana Matejki

Muzeum Narodowe w Krakowie

Na Dzień Dziecka w Domu Jana Matejki (ul. Floriańska 41) pokazany zostanie Portret syna Jerzego na koniu, wypożyczony z Pałacu Herbsta – Oddziału Muzeum Sztuki Łodzi. Serdecznie zapraszamy na wernisaż 30 maja 2019 roku o godz. 18.00. Obraz będzie można oglądać do 30 sierpnia bieżącego roku.

W twórczości Jana Matejki szczególne miejsce zajmują portrety, a wizerunki własnych dzieci należą do najbardziej intymnych spośród nich. Zwracają tutaj uwagę szczególnie „Portret trojga dzieci” (1870), „Portret czworga dzieci artysty” (1879), a także „Portret syna Jerzego na koniu” (1882) – mówi pani kurator wystawy Marta Kłak-Ambrożkiewicz. – Z okazji Dnia Dziecka prezentujemy w wersji olejnej ostatnie z wymienionych dzieł, natomiast portrety zbiorowe dzieci Jana Matejki można będzie zobaczyć w formie odbitek i grafik.

Portret syna Jerzego przedstawia siedzącego na karym koniu zwróconym w lewo ciemnowłosego chłopca. To drugi syn artysty. Ojciec namalował go w modnej wówczas manierze: jak hiszpańskiego infanta. Chłopiec ubrany jest w czamarę i wysokie buty, a w rękach trzyma wodze i szpicrutę. W tle widać zieleń parkowej alei w majątku Matejki w Krzesławicach, gdzie jego rodzina często wypoczywała.

Prezentacji obrazu towarzyszy pokaz rysunków Matejki oraz artefaktów z bogatej prywatnej kolekcji malarza, wykorzystanych podczas malowania portretu.

Portret Jerzego

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.