Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Problemy z płacą minimalną?

Problemy z płacą minimalną?

Koło Naukowe Myśli Wolnościowej „Praxis” / Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii

Koło Naukowe Myśli Wolnościowej „Praxis” i Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu serdecznie zapraszają na spotkanie otwarte, które odbędzie się 24 maja 2016 r. o godz. 17.30 w sali 11 budynku A Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Komandorskiej 118/120 we Wrocławiu (wejście od ul. Kamiennej).

Do niedawna jednym z nielicznych zagadnień, co do których wśród ekonomistów panowała zgoda, były efekty kontroli cenowych. Według standardowej teorii przedstawianej na wykładach z mikroekonomii cena minimalna wyższa od ceny czyszczącej rynek doprowadzi do powstania niesprzedanych nadwyżek. Taką nadwyżką może być bezrobocie będące skutkiem wysokiej płacy minimalnej. To ortodoksyjne spojrzenie zostało jednak w ostatnich dekadach zachwiane przez nową generację badań ekonometrycznych. Na podstawie tych badań pojawiają się głosy, że podwyższanie płacy minimalnej to rozsądna i sprawdzona forma polityki społecznej, która prowadzi do wzrostu dochodów tej części społeczeństwa, która jest zagrożona ubóstwem. W Stanach Zjednoczonych nie brak ekonomistów, którzy domagają się dwukrotnego podwyższenia płacy minimalnej. W Polsce entuzjazm wielu budzi wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 zł. Pan Mateusz Benedyk przedstawi losy debat dotyczących płacy minimalnej w literaturze ekonomicznej i spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy podnoszenie płacy minimalnej w Polsce to skuteczny sposób na trwałe podniesienie dobrobytu pracowników.

Pan Mateusz Benedyk – ekonomista i historyk, od 2014 r. prezes Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, autor artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących polityki pieniężnej, bankowości, polityki fiskalnej; stypendysta Summer Mises Fellowship w Ludwig von Mises Institute w Alabamie.

Wydarzenie na Facebooku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.