Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Londyn: Promocja albumu łazienkowskiej kolekcji malarstwa
The Wallace Collection, Hertford House, Manchester Square, Londyn
20 maja 2016 roku, godz. 18.00
Angielscy czytelnicy będą mogli poznać historię kolekcji Stanisława Augusta, który w swojej letniej rezydencji – Pałacu na Wyspie w Łazienkach – planował otwarcie pierwszego w Polsce publicznego muzeum. Spotkanie promocyjne dotyczące albumu zatytułowanego The Stanisław August Collection of Paintings at the Royal Łazienki. Catalogue odbędzie się w The Wallace Collection w Londynie.
Stanisław August (1732-1798, król Polski w latach 1764-1795), „król-architekt”, wybitny mecenas i kolekcjoner sztuki, autor pamiętników, uznawanych za jedno z najbardziej oryginalnych dzieł swojej epoki, jako władca elekcyjny nie dziedziczył zbiorów po swych królewskich poprzednikach. Posiadanie kolekcji dzieł sztuki było ważnym, a nawet koniecznym środkiem budowania prestiżu i pozycji władcy w ówczesnej Europie, dlatego Stanisław August musiał stworzyć zbiór od podstaw. W roku abdykacji króla jego kolekcja obrazów liczyła aż 2478 dzieł.
Galeria obrazów Stanisława Augusta w Łazienkach Królewskich. Katalog to publikacja poświęcona w całości królewskiej kolekcji obrazów Stanisława Augusta, prezentowanej obecnie w Pałacu na Wyspie w Łazienkach. Bogata szata graficzna, zawierająca ponad 200 ilustracji, stanowi dopełnienie najnowszych wyników badań, prowadzonych przez specjalizujące się w historii malarstwa nowożytnego Dorotę Juszczak i Hannę Małachowicz. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Muzeum Łazienki Królewskie w 2015 roku. Jej anglojęzyczne wydanie – The Stanisław August Collection of Paintings at the Royal Łazienki. Catalogue – będzie mieć premierę w Londynie. O królewskiej kolekcji i jej losach opowiedzą: autorka katalogu, pani Dorota Juszczak, oraz wybitny znawca epoki oświecenia, pan prof. Ryszard Butterwick.
W tym liczącym ponad 570 stron opracowaniu, oprócz glos dotyczących poszczególnych płócien, wiele miejsca poświęcono historii powstawania królewskiej kolekcji, atrybucji dzieł i ich ikonografii. W publikacji szczególny nacisk położony został na przebadanie historii obrazów i ich źródłowej dokumentacji. Autorki wnikliwie prześledziły drogę, jaką przebyły kolejne dzieła, zanim trafiły do królewskich zbiorów. Dopełnieniem warstwy tekstowej katalogu są nowe zdjęcia obrazów, wykonane po zakończonej w 2014 r. konserwacji. W katalogu, oprócz obrazów z kolekcji, przedstawiono także dzieła porównawcze.
Autorem opracowania graficznego tomu jest prof. Janusz Górski, wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, artysta zajmujący się sztuką projektowania książek, wielokrotnie nagradzany w prestiżowych konkursach na najpiękniejsze opracowania graficzne. Przejrzystość układu tekstu publikacji, doskonale zreprodukowane fotografie królewskich zbiorów, elegancka oprawa, nawiązująca do stylistyki wydawnictw encyklopedycznych czy dawnych albumów, stanowią ukłon w stronę nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Katalog jest wyjątkowym połączeniem wydanego z wielką dbałością o detal albumu malarstwa oraz sporządzonego z niezwykłą rzetelnością badawczą katalogu dzieł. To pozycja nie tylko dla historyków sztuki, ale także dla czytelników zainteresowanych historią panowania króla Stanisława Augusta, amatorów malarstwa czy pięknie zaprojektowanych książek.