Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: O skrzydłach i karacenach. Przyczynek do ikonografii sarmackiej

O skrzydłach i karacenach. Przyczynek do ikonografii sarmackiej

Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Historyków Sztuki

Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na wykład pana dr. hab. Jacka Kowalskiego:

O skrzydłach i karacenach. Przyczynek do ikonografii sarmackiej.

Od ponad stu lat polskiego husarza wyobraża się zwykle w tzw. klasycznej zbroi, z doczepionymi do naplecznika wysokimi skrzydłami, które ponad szyszakiem zakrzywiają się ku przodowi. Taka ahistoryczna wizja opanowała całkowicie naszą narodową wyobraźnię. Jest ona wszakże owocem przemian obrazowej tradycji, ukształtowanej w ciągu XVII wieku, która – mimo istnienia wielu ważnych studiów i opracowań – wciąż jeszcze czeka na dogłębną analizę.

Przedmiotem wykładu będzie próba wskazania i wyjaśnienia węzłowych momentów w rozwoju husarskiej ikonografii, począwszy od tzw. Rolki sztokholmskiej, poprzez obrazy i ryciny epoki Jana III (de Hooghe, Altomonte), po fantastyczne wizje początków nowoczesności (Orłowski, Smokowski, Kwiatkowski) i dzieła właściwych twórców panującej nam dziś patriotycznej „ikony” husarza (Matejko, Brandt, Kossakowie).

Zapraszamy 17 listopada 2022 roku, godz. 17.00.

Instytut Historii Sztuki, ul. Szewska 36, sala 309, Wrocław

O skrzydłach i karacenach. Przyczynek do ikonografii sarmackiej

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.