Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: 8×8. Przyszłość miejskiego kwartału

8×8. Przyszłość miejskiego kwartału

Muzeum Architektury

Miłośnikom architektury polecamy wystawę pt. 8×8. Przyszłość miejskiego kwartału, której otwarcie odbędzie się 14 lutego 2013 r., godz. 17.00, w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wykład otwierający wygłosi kurator generalny, pan Włodzimierz Frołow.

8House to projekt duńskiej pracowni architektonicznej BIG Architects. W 2010 r. architekci zrealizowali w Kopenhadze koncepcję budynku wielorodzinnego, opartego na planie ósemki. Oryginalny 8House, położony w Południowym Ørestad na krańcu Kanału Kopenhaskiego, z widokiem na otwartą przestrzeń Kalvebod Fælled, oferuje mieszkania dla ludzi na wszystkich etapach życia: stanu wolnego, osób starszych, małżeństw i rodzin wielodzietnych. Obiekt zbudowany na planie ósemki tworzy dwie odrębne przestrzenie przedzielone centralnym węzłem, który mieści 500 metrów kwadratowych pomieszczeń komunalnych. W tym samym punkcie budynek przecina korytarz szeroki na 9 metrów, który łączy dwie otaczające budynek przestrzenie miejskie: park od strony zachodniej i zbiornik wodny od strony wschodniej. Różnorodne funkcje budynku (mieszkalne i komercyjne) nie są rozmieszczone w oddzielnych blokach, ale poziomo. Apartamenty znajdują się na górze, natomiast lokale komercyjne zajmują parter budynku. W rezultacie każdy z poziomów budynków ma swoje zalety: apartamenty zyskują dzięki widokom, dostępowi do światła słonecznego i świeżego powietrza, podczas gdy lokale usługowe wtapiają się w życie ulicy.

Jeden budynek w ośmiu odsłonach

Koncepcja zrealizowanego przez wydawnictwo Project Baltia przedsięwzięcia jest banalnie prosta: skoro istnieją budynki uznane za wyjątkowo dobre, to po co marnować siły, środki i energię na projektowanie kolejnych?

Do przedsięwzięcia zaproszonych zostało siedem pracowni architektonicznych z krajów basenu Morza Bałtyckiego. Za budynek wzorcowy posłużył 8House, zrealizowany w Kopenhadze według projektu duńskiej pracowni BIG Architects. Zadanie było proste – każda z grup architektów miała zaadaptować projekt Duńczyków do wybranej lokalizacji we własnym kraju. Ingerencja sprowadzać się miała do zmodyfikowania elewacji. Do projektu zaproszona została także Maćków Pracownia Projektowa, która zaproponowała lokalizację 8House w dwóch miejscach we Wrocławiu.

Prosta idea stała się pretekstem do postawienia wielu istotnych pytań na temat współczesnej architektury i jej przyszłości – o sens pogoni za oryginalnością, zasadność kultu kontekstu, o architektoniczną nadprodukcję, czy ideę typizacji, jako ponownie odkryte lekarstwo na kryzys finansowy i głód mieszkań.

Kameralna wystawa podsumowująca projekt 8×8. Przyszłość miejskiego kwartału prezentowana będzie we Wrocławiu od 14 lutego do 17 marca 2013 roku.

Uczestnicy projektu: BIG Architects (Kopenhaga, Dania) oraz Villem Tomiste (Tallinn, Estonia), Maćków Pracownia Projektowa (Wrocław, Polska), Wingårdh Arkitektkontor (Göteborg, Szwecja), ALA Architects (Helsinki, Finlandia), MADE arhitekti (Ryga, Łotwa), ANDRE BALDI Architektūra – Urbanistika (Kłajpeda, Litwa), Studio44 Architects (Petersburg, Rosja). Każda z zaproszonych pracowni mogła dowolnie odnieść się do koncepcji zrealizowania kopii 8HOUSE na terenie miasta, w którym działa, biorąc pod uwagę kontekst krajobrazowy, kulturowy i ekonomiczny.

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.