Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Muzeum Miejskie zaprasza do Ratusza i Arsenału

Muzeum Miejskie zaprasza do Ratusza i Arsenału

Muzeum Miejskie Wrocławia

Pierwsze Dolnośląskie Targi Xiążki Muzealnej w Muzeum Miejskim Wrocławia (Stary Ratusz)

Muzea z całego Dolnego Śląska zaoferują swoje wydawnictwa. Zapraszamy 3 czerwca 2011 roku, godz. 10:00-18:00.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. „Tajemnice kaligrafii” w godz. 11:00, 13:00, 15:00, 17:00. Zapisy na warsztaty pod numerem tel.: 071/347-16-96 w. 332.

***** 

Mieszczanie mili słuchajcie!

Na wielki turniej rycerski w dniu 04.06 (sobota) roku pańskiego 2011

Do Arsenału naszego prosim

Na turnieju onym zabawę i konkurencyję gwarantujem

Kwiat rycerstwa ciągnąc do Arsenału bedzie a mieczy i zbroi nie żałując

Tako w sobotę inscenizacje turnieju czynić bedziem

4 czerwca 2011 r. (sobota), godz. 12:00-19:00.

Arsenał Miejski, ul. Antoniego Cieszyńskiego 9, wstęp wolny.

W drużynowym turnieju rycerskim, który odbędzie się w Arsenale Miejskim we Wrocławiu w sobotę, 4 czerwca 2011 r., zaprezentują się drużyny, które kultywują średniowieczną tradycję walk w typie bohurtowym. W średniowieczu słowo „Bohurt” oznaczało turniej drużynowy. Dyscyplina ta cieszyła się ogromną popularnością na dworach. Współcześnie określenie „Bohurt” oznacza walkę grupową o nie inscenizowanym przebiegu, gdzie starcie toczy się do „upadłego”, wygrywa ta drużyna, w której choć jeden zawodnik utrzyma się na nogach. Walki są utrzymane w realiach średniowiecznych bitew. Zawodnicy walczą w zbrojach będących wiernymi rekonstrukcjami opancerzenia rycerzy. Stanowi to nie lada wyzwanie, gdyż owe „uniformy” ważą często od kilkunastu do nawet 30 kilogramów, do tej wagi należy doliczyć również broń, jaką posługują się walczący, a mają oni do wyboru: miecze jednoręczne, tasaki i buzdygany ważące od około 0,8 do 1,8 kg, miecze tzw. półtoraręczne, których waga dochodzi do 2,5 kg. Najcięższe są miecze dwuręczne, halabardy i inna broń drzewcowa, ich waga waha się bowiem pomiędzy 3 a 5 kg. Drużynowy turniej rycerski we Wrocławiu ma w założeniu nawiązywać do kultury rycerskiej, jaką na rodzimym gruncie starał się zaszczepić xiążę wrocławski Henryk IV Prawy wychowywany na dworze króla Przemysła Ottokara II w Pradze, gdzie odebrał staranne wykształcenie, co zaowocowało jego późniejszymi zainteresowaniami. Został on uwieczniony w Kodeksie Heidelberskim (Kodeksie Manesse) jako Henryk von Pressela, zwycięzca turnieju rycerskiego. We wrocławskim turnieju udział weźmie 50 wojów z całej Polski.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.