Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Siedemdziesięciolecie powołania Muzeum Narodowego

Siedemdziesięciolecie powołania Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Siedemdziesięciolecie powołania
Muzeum Narodowego we Wrocławiu

28 marca 1947 r. na podstawie instrukcji Ministerstwa Kultury i Sztuki powołane zostało Muzeum Państwowe we Wrocławiu w organizacji. Instrukcja przewidywała utworzenie w Muzeum siedmiu działów: Działu Prehistorycznego, Działu Historycznego, Działu Etnograficznego, Galerii Sztuki, Działu Sztuki Zdobniczej, Działu Przyrodniczego z oddziałami Zoologicznym, Botanicznym i Geologicznym, Biblioteki. W dniu powołania zespół merytoryczny liczył cztery osoby. Byli to: dr Jerzy Güttler (były dyrektor Galerii Miasta Lwowa) oraz trzej pracownicy naukowi, mgr Józef Gębczak, mgr Maria Starzewska i dr Marian Haisig. W tym czasie zatrudniono również pierwszego woźnego muzealnego Józefa Balickiego (długoletniego pracownika muzeów lwowskich) oraz pierwszego konserwatora zabytków Stefana Stańkowskiego. Muzeum Państwowe otwarte zostało dla publiczności w lipcu 1948 r., w 1950 r. zmieniło nazwę na „Śląskie”, a w 1970 otrzymało nazwę „Narodowego”.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu (1947)

28 marca 2017 roku, godz. 17.00

Spotkanie z dr Bożeną Steinborn

Jak przebiegał proces tworzenia Muzeum, jak wyglądały pierwsze lata jego działalności, z jakimi trudnościami borykali się pracownicy, dlaczego niektórzy z nich musieli pomieszkiwać w Muzeum? Odpowiedzi na te i inne pytania można będzie usłyszeć podczas spotkania z panią dr Bożeną Steinborn, która w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pracowała od 1953 r., najpierw jako młodszy asystent w dziale oświatowym, następnie adiunkt i kustosz w dziale malarstwa i na końcu jako wicedyrektor ds. naukowych. Spotkanie poprowadzi pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum.

Była to wiosna 1955 r. kiedy dyrektor naszego Muzeum Józef Gębczak polecił mi pojechać do Domu Kultury w Miliczu, skąd zgłoszono chęć przekazania nam jakiegoś starego mebla. Pojechaliśmy naszą ciężarówką, nazywaną przez kierowcę Tadeusza Semko z rosyjska doczką, choć był to samochód produkcji amerykańskiej firmy dodge, z demobilu. Po załadowaniu rzeczonego mebla pan kierownik spytał, czy nie zabralibyśmy też starych ram ze strychu. Kiedy zobaczyłam, że w tych dwóch ramach są jeszcze obrazy, całkowicie niewidoczne dzięki zmatowieniu werniksów, po przetarciu zobaczyłam bardzo dobrze namalowane rośliny. Zdecydowałam więc przejąć dla Muzeum te ramy (czarne, gładkie), co ucieszyło pana kierownika „pozbyciem się gratów”. Po regeneracji werniksów ukazały się dwa świetne obrazy, które udało się zidentyfikować– dzięki ilustracjom w monografii Ernsta Klossa – jako dzieła Michaela Willmanna z pałacu Maltzanów w Miliczu: „Porwanie Prozerpiny” i „Orfeusz grający zwierzętom”.

Bożena Steinborn, Zapamiętane (fragment), w: „Roczniki Sztuki Śląskiej”, XXV, Wrocław 2016

Muzeum Narodowe we Wrocławiu (1947)

28 marca15 kwietnia 2017 roku

Prezentacja archiwalnych fotografii przedstawiających gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 1947 r. Na zdjęciach można zobaczyć zniszczenia, jakich doświadczył budynek w czasie działań wojennych – pokazane są puste, zrujnowane wnętrza, sterty gruzu i cegieł, ale także rozpoczęte w 1947 r. prace budowlane. Budynek był stopniowo odbudowywany i adaptowany na potrzeby Muzeum, które otwarte zostało dla publiczności w lipcu 1948 r. W całości budynek został udostępniony w 1953 r.

Zapraszamy do kawiarni Muzeum, wstęp wolny.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu (1947)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.