Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: 75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi zaprasza na seminarium popularnonaukowe z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Spotkanie odbędzie się 24 września 2014 r., godz. 10.00, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Gdańskiej 100/102 w Łodzi.
75 lat temu (27 września 1939 r.) w walczącej jeszcze Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski – organizacja mająca walczyć o niepodległość kraju z dwoma okupantami. Tym samym rozpoczęto proces tworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Przez Polskie Państwa Podziemne rozumiemy nie tylko konspiracyjne struktury zbrojne, ale wszystkie organa władzy państwowej, których kontynuacja była możliwa w warunkach konspiracyjnych. Założeniem była bowiem ciągłość funkcjonowania państwa po klęsce w wojnie obronnej 1939 r. – utrzymana w zgodzie z postanowieniami konstytucji kwietniowej z 1935 r. W zgodzie z konstytucją przeprowadzono więc zmiany na najwyższych szczeblach władzy, a po niedługim czasie wyłoniono także nową Radę Ministrów1. Również inne fakty, chociażby niepodpisanie aktu kapitulacji przed Niemcami i uznawanie przez państwa zachodnie rządu emigracyjnego, miały niebagatelne znaczenie dla ciągłości państwa. Formalnie nadal prowadzono wojnę z Niemcami, budując siły zbrojne zarówno na emigracji, jak i w okupowanym kraju. Przedwojenny polski porządek prawny został więc, mimo dramatycznie trudnych warunków, utrzymany.
Wstęp na spotkanie wolny. Serdecznie zapraszamy.
godz. 10.00 powitanie gości, wystąpienia okolicznościowe
Referaty
godz. 10.30-10.50 Janusz Wróbel, Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego
godz. 10.50-11.10 Tomasz Toborek, Okręg Łódź Armii Krajowej
godz. 11.10-11.30 Artur Ossowski, Armia Krajowa w badaniach naukowych i działalności edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Łodzi
godz. 11.30-12.00 przerwa
Część wspomnieniowa
godz. 12.00-12.30 Mirosław Kopa, Generałowie z „Barki” – sylwetki Stanisława Karlińskiego „Burzy” i Aleksandra Arkuszyńskiego „Maja”
godz. 12.30-13.00 dyskusja
1 Trudno zgodzić się z tym twierdzeniem, jeśli zmiana na szczeblu władz centralnych – przeprowadzona już na uchodźstwie – więcej miała wspólnego z zamachem stanu. Dokonanym również pod presją zachodnich aliantów – przypis redakcji Portalu Legitymistycznego.