Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: W 15. rocznicę śmierci Zbyluta Grzywacza

W 15. rocznicę śmierci Zbyluta Grzywacza

Muzeum Narodowe w Krakowie

Do 2xSZTUKA – warsztaty na wystawie „Wajda”

Obrazy w ruch! – to hasło, które będzie przyświecało warsztatom dla dzieci (w wieku od 7 do 10 lat) i dorosłych w Muzeum Narodowym w Krakowie (al. 3 Maja 1) 13 lipca 2019 roku od godz. 10.30 do 12.00. Polem poszukiwań i inspiracji będzie sztuka filmowa Andrzeja Wajdy. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy: dużych i małych, pracujące równolegle. W ruch pójdą narzędzia plastyczne i sprzęt filmowy. Jak będzie wyglądało spotkanie obu drużyn? To się okaże. Wiadomo tyle, że warto się zastanowić nad takim kreatywnym spędzeniem sobotniego przedpołudnia. Prowadzenie: panie Izabela Lechowicz, Agnieszka Fluder. Wstęp: 10 zł.

Konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44 (proszę podać nazwisko oraz wiek dziecka, a także nazwisko osoby dorosłej, która będzie uczestniczyła w warsztatach).

W 15. rocznicę śmierci Zbyluta Grzywacza

16 lipca o godz. 18.00 w sali U Samurajów w Gmachu Głównym odbędzie się spotkanie poświęcone osobie i twórczości Zbyluta Grzywacza, którego obraz Chlebak (1982) z cyklu Rekolekcje wiślickie jest prezentowany na wystawie Sytuacja się zmieniła (tylko do 21 lipca).

Spotkanie będzie złożone z ilustrowanego odczytu pani Joanny Bonieckiej, zatytułowanego Zbyluta Grzywacza wizja Polonii A.D. 1982, oraz pokazu dwóch filmów poświęconych artyście. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najnowszą interpretacją jego obrazów z cyklu Wiosna’82, a także dwoma rzadko odtwarzanymi materiałami: etiudą filmową Marii Gacek pt. Profesor z 2008 roku oraz zwiastunem dokumentu Światy Zbyluta Grzywacza Joanny Helander i Bo Perssona z 2009 r., przygotowanym m.in. na podstawie zdjęć zrealizowanych podczas pierwszej pośmiertnej wystawy artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie. Organizatorom spotkania z twórczością Zbyluta Grzywacza zależy na umożliwieniu publiczności bliższego jej poznania i zachęceniu do dyskusji.

Obraz Chlebak (Tu i teraz) dostępny jest w ramach prezentacji w galerii sztuki XX i XXI wieku w Gmachu Głównym. Muzeum przypomina jedno z ważnych dzieł, nawiązując tym samym do dwóch rocznic, które przypadły na 4 czerwca bieżącego roku: 80. – urodzin artysty i 30. – pierwszych „częściowo wolnych” wyborów w powojennej Polsce. Związek pomiędzy biografią malarza a wydarzeniami roku 1989 nie ogranicza się wyłącznie do zbieżności dat dziennych. Najważniejszym łącznikiem jest jego zaangażowanie w działalność opozycyjną w czasach PRL-u, czego konsekwencją było m.in. internowanie w grudniu 1981 r. Chlebak i inne prace z cyklu Rekolekcje wiślickie stanowią rodzaj pamiętnika z tamtych doświadczeń.

Program spotkania

1. Zbyluta Grzywacza wizja Polonii A.D. 1982 – ilustrowany odczyt p. Joanny Bonieckiej, badaczki życia i twórczości Zbyluta Grzywacza, autorki artykułów i katalogów, kuratorki wystaw artysty i edytorki jego spuścizny literackiej, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Zbyluta Grzywacza

2. Profesor – etiuda filmowa Marii Gacek, NY, 2008 (15 min.)

3. Światy Zbyluta Grzywacza – zwiastun filmu dokumentalnego Joanny Helander i Bo Perssona, 2009 (work in progress, 15 min.)

4. Dyskusja

Zbylut Grzywacz (1939–2004) – malarz, rysownik, grafik, rzeźbiarz, fotografik, pisarz; autor książek: Memłary i inne teksty przy życiu i sztuce (2009) oraz O rysowaniu. Widzieć, wiedzieć, wyrażać (2018). Studiował w latach 1957-1963 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie od 1972 roku był pedagogiem, a od 1992 profesorem zwyczajnym. Laureat wielu nagród: wraz z kolegami z grupy Wprost – Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1967) oraz Nagrody Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (1984), a także indywidualnych – m.in. w 1983 r. otrzymał Nagrodę Kultury Niezależnej „Solidarność”. Był znawcą i kolekcjonerem minerałów i skamieniałości, twórcą krakowskiej Galerii Osobliwości „Este”, łączącej dzieła sztuki i obiekty natury.

W swoim dorobku miał ponad czterdzieści indywidualnych wystaw oraz udział w dwustu krajowych i zagranicznych ekspozycjach zbiorowych. Jego dzieła są w kolekcjach wszystkich muzeów w Polsce, począwszy od Muzeum Narodowego w Krakowie, które od lat 70. XX wieku zgromadziło bogatą kolekcję prac artysty, a w 2009 zorganizowało jego pierwszą pośmiertną retrospektywę oraz wydało kompletny katalog obrazów, rzeźb i grafik.

Wydarzenia edukacyjne

13 lipca

Pali się! Pożar, powodzie i inne katastrofy w Krakowie

spacer

zbiórka: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, godz. 11.00

prowadzenie: p. Kama Guzik, wstęp: 10 zł

***

Pawilon Kina Letniego: Ludwik Malle „Windą na szafot”

Ogród przed Pawilonem Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 20.45

wybór i opracowanie tekstów: pp. Rafał Abramciow, Karol Kapelko, słowo wstępne: p. Karol Kapelko, wstęp wolny

w razie deszczu seanse będą się odbywać w sali multimedialnej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

14 lipca

Rysunek z natury

Gmach Główny, godz. 11.00-14.30

akcja artystyczna: studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wykonają portrety odwiedzających galerie

wstęp wolny

***

Oprowadzanie: Wajda

Gmach Główny, wystawa Wajda, godz. 12.00

prowadzenie: p. Katarzyna Oczkowska, wstęp z biletem do galerii

16 lipca

Widoki na… batik!

warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat i osób dorosłych

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, ul. Kasprusie 19, Zakopane, godz. 10.30

prowadzenie: pp. Katarzyna Maziarz, Joanna Zaguła, wstęp: 5 zł

konieczna rezerwacja, tel. 18 202 04 00

17 lipca

Katastrofy naturalne

cykl: Rozmowy o archeologii

Gmach Główny, wystawa Sytuacja się zmieniła, godz. 10.15

prowadzenie: p. Edyta Kuś, wstęp: 1 zł

***

Dzieci mamy i zwiedzamy!

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, godz. 12.00

prowadzenie: p. Martyna Majsterek, wstęp w cenie biletu do galerii

***

Środy w cieniu sztuki

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, godz. 13.30, 15.00, 16.30

prowadzenie: p. Martyna Majsterek, wstęp z biletem do galerii

18 lipca

Koncert Chopin Piano Duo

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, godz. 18.00

wystąpią pp. Anna Boczar i Bartłomiej Kominek – fortepian na cztery ręce, słowo o muzyce: p. dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, wstęp wolny

20 lipca

Pawilon Kina Letniego: Franciszek Truffaut „Jules i Jim”

Ogród przed Pawilonem Józefa Czapskiego, godz. 20.45

wybór i opracowanie tekstów: pp. Rafał Abramciow, Karol Kapelko, słowo wstępne: p. Karol Kapelko, wstęp wolny

w razie deszczu seanse będą się odbywać w sali multimedialnej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.