Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Inauguracja Roku Włodzimierza Tetmajera

Inauguracja Roku Włodzimierza Tetmajera

Muzeum Krakowa

Inauguracja Roku Włodzimierza Tetmajera

29 grudnia 2022 r., godz. 15.00

Początek: Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Zakończenie: pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

29 listopada 2022 r., przed godziną dwunastą w południe, Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera. Jej inicjatorem było Muzeum Krakowa, które wraz z licznymi instytucjami oraz stowarzyszeniami przygotowuje przyszłoroczne upamiętnienie stulecia śmierci tego artysty, społecznika i polityka.

Włodzimierz Tetmajer urodził się 31 grudnia 1861 r. w Harklowej, a zmarł 26 grudnia 1923 r. w Krakowie. Był jednym z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, przede wszystkim znanym z obrazów, grafik oraz działalności społecznej i politycznej. W malarstwie tworzył głównie wiejskie sceny rodzajowe, czerpiąc m.in. z życia podkrakowskich wówczas Bronowic. Ważną część jego twórczości stanowiły również pejzaże oraz polichromie kościelne.

Istotnym elementem jego życiorysu było łączenie: krakowian z góralami, mieszczan z chłopami czy zwolenników Józefa Piłsudskiego ze zwolennikami Romana Dmowskiego.

Program wydarzenia

29 grudnia zainaugurujemy uroczyście Rok Włodzimierza Tetmajera. Serdecznie zapraszamy do udziału we wspólnym kolędowaniu w tramwaju.

O godz. 15.30 przed Rydlówką uformuje się kolędniczy korowód z kapelą góralską, który przejdzie ulicami Tetmajera, Katowicką, Zielony Most i Balicką na pętlę Bronowice Małe.

O godz. 16.00 wyruszymy zabytkowym tramwajem z pętli Bronowice Małe, dołączy też do nas grupa kolędnicza z Teatru Złoty Róg.

Około godz. 16.23 na przystanku Teatr Bagatela dołączy grupa kolędnicza z Koła Gospodyń Wiejskich z Maszyc.

Ok. godz. 16.28 powitamy „na pokładzie” tramwaju panią Joannę Słowińską (przystanek pl. Wszystkich Świętych).

Ok. godz. 16.40 tramwaj po okrążeniu Plant zatrzyma się ponownie na przystanku Teatr Bagatela, a kolędniczy korowód przejdzie ulicą Szewską i dookoła Rynku Głównego do pałacu Krzysztofory.

Chwilę przed przyjazdem tramwaju zespoły będą czekały na wspomnianych przystankach, śpiewając, można więc do nich dołączyć.

Gody i godne święta według Tetmajera

28 grudnia, godz. 18.00

Rydlówka zaprasza na wykład w cyklu „Herbatka u Rydlów”. Transmisja online na profilu Rydlówki na Facebooku.

W 2023 r. będziemy obchodzić stulecie śmierci malarza, literata, publicysty, działacza ludowego oraz niepodległościowego, który dzięki wszechstronnej twórczości stał się jednym z największych artystów epoki Młodej Polski. W oktawie świąt Bożego Narodzenia chcemy opowiedzieć o wynikach badań Włodzimierza Tetmajera dotyczących zwyczajów i pieśni związanych ze świętami Godów, a przeprowadzonych przez niego w Bronowicach Małych i Wielkich, Rząsce, Modlnicy i Mydlnikach, które zostały wydane w 1898 r. O Tetmajerowskim opracowaniu okresu świąt Bożego Narodzenia w Krakowskiem opowie etnolog, pani Izabela Okręglicka, kustosz w Muzeum Krakowa.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.