Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Sądownictwo w Galicji na przykładzie Mszany Dolnej (i Podgórza)

Sądownictwo w Galicji na przykładzie Mszany Dolnej (i Podgórza)

Muzeum Krakowa

Sądownictwo w Galicji na przykładzie Mszany Dolnej (i Podgórza)

17 kwietnia 2024 r., godz. 18.00

Muzeum Podgórza (ul. Bolesława Limanowskiego 51) zaprasza na wykład z cyklu „Dworzec Karpaty”.

1 października 1883 r. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej rozpoczął swoje czynności urzędowe. Zmieniło to zasadniczo pozycję miejscowości w podziale administracyjno-sądowym w Galicji. Niniejsza książka to jednak nie tylko opowieść o przepisach prawa i o instytucji sądowniczej, lecz także próba spojrzenia na lokalną zbiorowość z punktu widzenia tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa w okresie transformacji społeczno-politycznej Austro-Węgier, w którym środowisko prawnicze, w tym szczególnie sędziowie i notariusze, brało aktywny udział. W tym kontekście znaczenie utworzenia sądu powiatowego dla rozwoju Mszany Dolnej i okolic było wielowymiarowe. […] Naturalnie ukształtowało to powstawanie nowego centrum w zachodniej części powiatu limanowskiego.

Prowadzenie: pan Michał Wójcik. Wstęp wolny.

Od podszewki, czyli modowe sekrety dla wtajemniczonych

18 kwietnia, 26 kwietnia, godz. 15.30

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Ewolucja mody w XIX wieku ściśle wiązała się z wydarzeniami historycznymi i przemianami społecznymi. Dlaczego zrezygnowano wówczas z przepychu dworu Ludwika XVI? Skąd pochodzą inspiracje antykiem? Jak to było naprawdę z krynoliną? Na pytania odpowiemy sobie na zajęciach, podczas których poznamy modę XIX wieku i ówczesne akcesoria modowe. Pierwsze spotkanie z tłumaczeniem na polski język migowy przeznaczone głównie dla osób głuchych i słabosłyszących. Drugie spotkanie z pomocami dotykowymi i audiodeskrypcją przeznaczone głównie dla osób niewidomych i słabowidzących.

Prowadzenie: pani Małgorzata Kuciel, asysta: pani Elżbieta Lang.

Wstęp wolny. Informacje o asyście i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Wolność i Pokój

18 kwietnia, godz. 18.00

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na debatę. 14 kwietnia 1985 roku powstał Ruch Wolność i Pokój – ugrupowanie społeczno-polityczne skupiające młodych ludzi, działających w opozycji wobec władzy komunistycznej. Jakie były idee tego ruchu? Skąd się wzięła jego nazwa? Jakie były relacje między członkami WiP a działaczami „dorosłej” Solidarności? Na pytania odpowiedzą uczestnicy Ruchu Wolność i Pokój: pan Krzysztof Kalarus, pan Marek Kurzyniec, pani Roma Kuszłeyko i pan Przemysław Migała. Spotkanie poprowadzi pani Maciej Śliwa – również uczestnik WiP, a także autor pracy magisterskiej o historii ruchu.

Debata towarzyszy wystawie Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności i jest organizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Sieć Solidarności. Wstęp wolny.

Z historii krakowskiej X Muzy

20 kwietnia, godz. 16.00

Pałac Krzysztofory, sala Baltazara Fontany

Celem spotkania będzie próba przypomnienia początkowych kontekstów i zjawisk wpływających na popularność X Muzy w Krakowie. Kraków to miasto szczególne w historii krajowego kina, bo to właśnie tutaj odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz wynalazku braci Lumière, w dodatku w nobilitującej go przestrzeni świątyni sztuki, na scenie Teatru Miejskiego. W 1906 r. powstało tutaj pierwsze stałe kino, które zaczerpnęło swoją nazwę od cyrku i nazwiska znanego wynalazcy.

Trajektoria narracji, prowadzonej w nie zawsze linearny, lecz unaoczniający sposób, skupiać się będzie na kilku punktach istotnych z perspektywy dziedzictwa filmowego. Prześledzone zostaną pierwsze pokazy w Krakowie w listopadzie i grudniu 1896 r., omówimy motyw profesjonalizacji kin oraz zaczątki promocji i krytyki filmowej. Sięgniemy po dawne fotosy gwiazd, prasowe programy filmowe, wspomnienia literackie oraz fragmenty „niemych” dzieł.

Prowadzenie: pan Michał Grabowski.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Oprowadzanie po wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–1989”

21 kwietnia, godz. 12.00

Muzeum Nowej Huty serdecznie zaprasza na oprowadzanie kuratorskie pana Zbigniewa Semika. Gwarantujemy podróż śladem antysystemowej muzyki czasów PRL-u.

Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.