Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Secesja czy Jugendstil — jak odróżnić nurty secesji?

Secesja czy Jugendstil — jak odróżnić nurty secesji?

Muzeum w Gliwicach

Modernizm na fali obecnej mody i zainteresowania realizacjami ruchu nowoczesnego w architekturze kojarzymy przede wszystkim z twórcami pozostającymi pod wpływem Wielkiej Awangardy XX wieku. Ale modernizm ma wiele twarzy i jego początki sięgają o wiele wcześniej – nawet dwudziestowieczna awangarda, głosząca radykalne zerwanie z przeszłością, swoich przodków mogłaby odnaleźć w hrabim de Saint-Simonie i socjalistach z początków XIX stulecia. Nie będzie błędem powiązanie pojęcia modern z nowożytnością, odrodzeniem i początkami nauk przyrodniczych. W Filozoficznym dyskursie nowoczesności Jürgen Habermas jako trzy zasadnicze katalizatory nowoczesności wskazywał: reformację, oświecenie i rewolucję francuską. My pokażemy jeszcze inne oblicze modernizmu: secesję, czyli sztukę nową – art nouveau. Podczas wykładów prowadzonych przez panią Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków, poznamy odmiany stylu przełomu XIX i XX wieku w różnych państwach i znajdziemy ich odpowiedniki w Gliwicach i sąsiednich miastach. Zawędrujemy w miejsca, które odkryjemy na nowo, a zwłaszcza do tworzących związek miast secesyjnych – Barcelony, Budapesztu, Brukseli, Wiednia czy Łodzi. Wykłady będą uzupełnione prezentacjami multimedialnymi. Nie zabraknie też czasu na dyskusję.

Pierwsze spotkanie zatytułowane: Secesja czy Jugendstil – jak odróżnić nurty secesji? odbędzie się 11 października 2019 roku o godz. 17.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8A). Secesja – to styl, o którym napisano bardzo dużo artykułów, książek, powiedziano niemalże wszystko. Styl mający obecnie wielu zwolenników z uwagi na swe piękno, dekoracyjność i urok. Czy można jeszcze coś nowego dodać? Spróbujmy.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.