Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Sekrety sekretery / Sekrety Królewskiej Gotowalni

Sekrety sekretery / Sekrety Królewskiej Gotowalni

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Zapraszamy do pałacu wilanowskiego na wystawę Sekrety sekretery. To niepowtarzalna okazja, by nie tylko zobaczyć piękne meble, ale także dowiedzieć się, jak są skonstruowane, jak ich używano – i jakie tajemnice skrywają.

Wystawa to pokaz trzech sekreter wykonanych na początku XVIII wieku w typie mebli angielskich. Są to dzieła kunsztowne, eleganckie, o wyrafinowanej konstrukcji, fornirowane ekskluzywnym drewnem orzechowym. Ich urok jest pochodną naturalnych wzorów materiału wzbogaconego złoceniami i lustrami. Wiemy, że tego typu meble bardzo lubiła Elżbieta Sieniawska, w latach 1720-1729 właścicielka historycznej królewskiej rezydencji w Wilanowie.

Na wystawie zestawiamy jedną zamkniętą sekreterę z dwiema otwartymi, praktycznie identycznymi. Zamknięty mebel, ukrywający przed niewtajemniczonymi swoje wnętrze i zawartość, stanowi przykład pięknego, dekoracyjnego dzieła sztuki. Pierwsza z otwartych sekreter – pusta, pozwala na prezentację struktury architektonicznej i skomplikowanej konstrukcji, która potwierdza kunszt dawnych rzemieślników. Druga, wypełniona typową zawartością (listy, papiery, kopie ksiąg rachunkowych, książki, faksymile rycin, akcesoria piśmiennicze, teczki introligatorskie, drobne przedmioty ozdobne, np. małe figurki biskwitowe), pozwala na przybliżenie publiczności funkcji tego wielofunkcyjnego mebla.

Na wystawie można obejrzeć prezentację wykonaną w technice animacji poklatkowej, przedstawiającą wysuwanie i wsuwanie szuflad, a także otwieranie i zamykanie drzwi i tajnych skrytek. Wszystkie sekrety wilanowskich sekreter zostały ostatecznie ujawnione i zaprezentowane gościom.

Na wystawę zapraszamy do Przedpokoju Marszałkowej Lubomirskiej w pałacu wilanowskim. Wstęp w ramach wykupionego biletu do pałacu na którąkolwiek z tras zwiedzania. Przypominamy, że czwartek jest dniem bezpłatnego wstępu do pałacu i parku.

Warto także wspomnieć, że na ekspozycji w Pałacu (trasa 2) prezentowane są jeszcze trzy sekretery, które mimo odmiennej dekoracji zachowują stały schemat konstrukcyjny oraz funkcję. W Salonie Marszałkowej Lubomirskiej znajduje się rokokowa sekretera saska, zdobiona fornirem palisandrowym. W Gabinecie Marszałkowej Lubomirskiej podziwiać można niewielką sekreterę z piękną dekoracją malarską nawiązującą do wystroju Loggii Watykańskich. Z kolei w Pokoju Chińskim z Akwarelami znajduje się sekretera saska kryta czerwoną laką z motywami chinoiserie.

Sekrety Królewskiej Gotowalni

Jak wyglądało życie dworskie w XVII wieku z kobiecej perspektywy? Czym zajmowały się damy dworu, jak spędzały czas, jak dbały o urodę? Posłuchajcie opowieści przedstawicielek fraucymeru królowej na temat życia codziennego, etykiety i mody. Sprawdźcie, jak sztywny był gorset i z ilu elementów składała się dworska suknia.

Spacerując po pałacu, w jednej z komnat spotkacie damę w stroju z epoki, która zaprezentuje wyposażenie XVII-wiecznej gotowalni: m.in. najmodniejszą biżuterię, akcesoria i garderobę, przybory higieniczne, elementy zastawy stołowej i wiele nieodzownych akcesoriów królewskiej świty. Będziecie mogli dotknąć tych eksponatów, dowiedzieć się, do czego służyły i jak działały.

Zapraszamy: 7, 14, 22, 28 kwietnia 2018 roku, godz. 11.00-14.00. Wstęp w cenie biletu do pałacu.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

***

Zapraszamy na III seminarium z cyklu Aula litterata – architektura w dialogu z literaturą, którego tematem będzie architektura w literaturze wydawanej przez drukarnię Schedlów.

Pani dr Anna Kulig (Politechnika Krakowska) i pan dr Michał Czerenkiewicz (Uniwersytet Jagielloński) omówią rolę zagadnień architektonicznych w produkcji wydawniczej krakowskiej drukarni Schedlów, działającej od 1639 do około 1708 roku. Przedstawią wybrane utwory o walorach literackich, w tym panegiryki i tekst teologiczny, oraz dzieła mające przede wszystkim charakter praktyczny i użytkowy, takie jak Geometra polski oraz Architekt polski jezuity Stanisława Solskiego, które wpłynęły na świadomość estetyczną Polaków. Na uwagę zasługuje to, że oba te dzieła zostały napisane w języku polskim i opatrzone licznymi ilustracjami, których zamieszczenie świadczyło o dobrze już rozwiniętym warsztacie drukarskim.

Zapraszamy: 6 kwietnia, godz. 15.00.

Villa Intrata (biały dworek na przedpolu pałacu), ul. Stanisława Kostki Potockiego 23

***

Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku

Jak w dawnych wiekach ubierano dzieci? Czy poświęcano temu zagadnieniu tyle uwagi co obecnie? A może jeszcze więcej? Zapraszamy na otwarte wykłady i warsztaty poświęcone dzieciom i ich ubiorom od XVII do XIX wieku.

Chemise – koszulka czy sukienka

godz. 10.00-12.00

Zaprezentujemy rekonstrukcję ubioru dziewczęcego z drugiej połowy XVIII i początku XIX wieku przygotowaną na podstawie portretów.

Prowadząca: pani Elżbieta Dunin-Wąsowicz

Ambasadorki mody – lalki „pandory”

godz. 12.15-13.45

Wykład na temat lalek używanych od czasów renesansu do końca XVIII wieku do przekazywania informacji na temat zmian w modzie. Przekonamy się, jak lalki sprawdzały się w roli trójwymiarowych żurnali.

Prowadząca: pani Olga Skoczylas

Zapraszamy: 7 kwietnia, wstęp wolny. Prosimy o potwierdzenie obecności.

Browar, ul. Stanisława Kostki Potockiego 11 

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.