Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Noc Muzeów w Wilanowie / Siedem planet

Noc Muzeów w Wilanowie / Siedem planet

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

14 maja 2022 roku serdecznie zapraszamy do świętowania Nocy Muzeów w ulubionej letniej rezydencji króla Jana III. Wstęp wolny.

W tym roku zapraszamy publiczność na spacer po najstarszych komnatach pałacu w Wilanowie oraz historycznym parku. Przygotowaliśmy też spektakl taneczny inspirowany dekoracją rezydencji króla Jana III oraz widowisko muzyczne, które przeniesie nas w dwudziestolecie międzywojenne. Nocą na elewacji pałacu podziwiać będzie można mappingi. Wielbiciele muzealnych publikacji i pamiątek ucieszą się ze specjalnie zaaranżowanego stoiska – polowej księgarni. Zapraszamy do korzystania z atrakcji wilanowskiej Nocy Muzeów, która wraca po dwuletniej przerwie jako wydarzenie nie tylko online.

Zwiedzanie pałacu

Dostępne będą Apartamenty Królewskie. Trasa zwiedzania: Sień Zielona, Sala Biała, południowa galeria ogrodowa, Biblioteka Króla, Antykamera Króla, Sypialnia Króla, Gabinet Holenderski, Sypialnia Królowej, Antykamera Królowej, Wielka Sień.

Wejście do pałacu: od godz. 18.00 przez Sień Zieloną. Bezpłatne bilety będą wydawane przez pracowników muzeum przy wejściu. Pałac dostępny w godz. 18.00–23.00 (ostatnie wejście: godz. 22.30).

Zwiedzanie parku

W Noc Muzeów dostępne będą historyczne ogrody wokół pałacu i krajobrazowy park południowy. Wejście możliwe po odebraniu bezpłatnej wejściówki w automacie biletowym na przedpolu pałacu. Bilet nie upoważnia do wejścia do pałacu. Bilety do pałacu będą wydawane oddzielnie przy wejściu przez Sień Zieloną.

Park dostępny bezpłatnie w godz. 17.00–23.00 (ostatnie wejście: godz. 22.30).

„Nie kochać w taką noc to grzech” na dziedzińcu głównym

Widowisko kostiumowo-historyczne Nie kochać w taką noc to grzech przywoła lata 20. ubiegłego stulecia. Na dziedzińcu pałacu zaprezentują się uczestniczki IX edycji programu edukacyjno-charytatywnego „Debiutantki”. Ucharakteryzowane na przedwojenne artystki, wystąpią w strojach inspirowanych modą lat 20. i 30. XX w., zaprojektowanych i stworzonych przez najzdolniejszych studentów Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Widowisko z udziałem pana Stanisława Janickiego rozpocznie się o godz. 21.00.

Mappingi na dziedzińcu głównym

Pokaz mappingów na fasadzie pałacu oraz próby nowych elementów do kolejnego spektaklu świetlnego przygotowanego przez muzeum. Zapraszamy na dziedziniec główny. Kolejne mappingi o godz. 21.30, 22.00, 22.30 i 23.00.

„Between Mnemosyne and Terpsychore” w Ogrodzie Różanym

Spektakl taneczny w Ogrodzie Różanym. Przedstawienie powstało w ramach projektu, który łączy miejsca dziedzictwa europejskiego, współczesny taniec oraz edukację młodzieży. Przygotowany w takcie warsztatów tanecznych pokaz wyraża refleksję na temat pojęć takich jak „pamięć”, „ciało”, „zmysły”. Inspiracją dla choreografii były wnętrza pałacu z XVII i XVIII w. W spektaklu wystąpią uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu „Zośka” w Warszawie. Autorką choreografii jest pani Monika Pozek z organizacji Meet Share Dance. Początek spektaklu o godz. 18.00.

Sprzedaż książek w księgarni muzeum

W trakcie Nocy Muzeów zapraszamy także do zakupu publikacji i pamiątek dostępnych w księgarni w podziemiach pałacu. Muzealny sklep jest dostępny dla osób zwiedzających wilanowski pałac. Księgarnia będzie otwarta w godz. 18.00–23.00.

*****

Siedem planet

Sala Biała, 15 maja 2022 r., godz. 17.00

W okresie panowania Jana III – ponad sto lat po wydaniu dzieła Mikołaja Kopernika – część uczonych wciąż uznawała geocentryczny model kosmosu. Takie spojrzenie na wszechświat znajdowało odbicie w innych dziedzinach nauki i w sztuce. Dowodem na to jest opera-balet pt. Siedem planet (Musicalische Opera und Ballet von Zusammenkunst und Wirckung derer Sieben Planeten), której premiera odbyła się w Dreźnie podczas karnawału w 1678 r. Jej autorem był prawdopodobnie Christian Bernhard, kompozytor kształcący się w Gdańsku w czasach działalności Jana Heweliusza. Utwór jest oparty na wzorach francuskiego baletu dworskiego, którego bohaterami były postaci historyczne, alegoryczne, mitologiczne i fantastyczne. W Siedmiu planetach występują personifikacje znanych ówczesnym widzom ciał niebieskich: Saturna, Jowisza, Marsa, Słońca, Wenus, Merkurego oraz Księżyca. Pojawieniu się każdego z nich towarzyszy orszak tancerzy w najrozmaitszych rolach, takich jak królowie, żebracy, czarownicy, pasterze, zalotnicy, amazonki, a nawet pory roku i strony świata. Utwór podzielił los wielu ówczesnych okazjonalnych kompozycji i od czasu premiery prawdopodobnie nie był wykonywany.

Orkiestra barokowa Cornu Copiae pod kierownictwem pani Karoliny Habało wraz z tancerzami z zespołu Varsavia Galante przywracają do życia zapomnianą operę-balet. Artyści postanowili przedstawić nieco bardziej aktualną wizję dzieła, inspirując się treścią jego prologu. Występuje w nim Kupidyn, który mianuje się prawdziwym władcą wszechświata. Dlatego też w częściach tanecznych, wzbogaconych muzyką francuską z epoki, zobaczymy nie zastępy różnobarwnych postaci z przeszłości, lecz całkiem współczesne sceny z miłosnej relacji dwóch osób.

Wykonawcy: orkiestra barokowa Cornu Copiae, zespół Varsavia Galante, Ingrida Gapova – sopran; Michał Sławecki – kontratenor; Aleksander Rewiński – tenor; Piotr Pieron – bas, Karolina Habało – kierownictwo artystyczne, Edgar Lewandowski – choreografia

Bilety (do kupienia w kasie lub online): 35 zł – normalny, 20 zł – ulgowy

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.