Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Silesia numismatica / Bardejów – światowe dziedzictwo UNESCO

Silesia numismatica / Bardejów – światowe dziedzictwo UNESCO

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Silesia numismatica. Obiegowe monety dukatowe xiążąt śląskich

5 lutego15 maja 2016 roku

Kurator wystawy: Magdalena Karnicka

Kolekcja monet xiążąt śląskich: karniowskich, legnickich, brzeskich, wołowskich, oławskich, ziębickich, bierutowskich i oleśnickich jest jedną z największych w zbiorze Działu Numizmatyczno-Sfragistycznego MNWr, a zaprezentowane na wystawie monety dukatowe i talarowe należą do najcenniejszych w tej kolekcji. Różnorodność stempli prezentowanych monet i wysoki kunszt ich wykonania świadczą o dużej randze, jaką im przypisywano, oraz o umiejętnościach ich wykonawców.

Najcenniejsze monety pokazywane na wystawie to: dukat xiążąt brzeskich, legnickich, wołowskich i oławskich, czyli Jerzego III, Ludwika IV i Krystiana z 1657 r., oraz gulden xięcia ziębickiego i oleśnickiego Karola I Podiebrada, wybity między 1511 a 1520 r.

Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

*****

Muzeum Etnograficzne – oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

ul. Romualda Traugutta 111/113

Bardejów – światowe dziedzictwo UNESCO

6 lutego13 marca 2016 roku

Wystawa przedstawia historię Bardejowa – miasta we wschodniej części Słowacji, które w 2000 r. wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na wystawie będzie można poznać dzieje gospodarcze miasta, jego rozwój kulturalny oraz bliskie związki z Polską. Ważnym elementem prezentacji są także informacje o wielokulturowości Bardejowa ze szczególnym wyodrębnieniem suburbium – unikatowej enklawy nieistniejącego już w mieście świata społeczności żydowskiej. Dopełnieniem wystawy staną się kopie archiwaliów z końca XIX w. oraz publikacje związane z historią tej miejscowości. Zaplanowano także pokaz kilku modeli i makiet cerkwi unickich z pogranicza polsko-słowackiego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.