Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Siostry Karpińskie

Siostry Karpińskie

Muzeum Narodowe w Krakowie

Siostry Karpińskie. Pokaz w ramach wystawy

W ostatnich tygodniach trwania wystawy Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści (al. 3 Maja 1), od 22 sierpnia do 3 września 2023 r., ekspozycja została poszerzona o prace Ireny oraz Joanny Karpińskich.

Irena i Joanna Karpińskie są znane jako założycielki Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach, funkcjonującej w latach 1944–1947, a także jako artystki, których działalność pedagogiczna wpłynęła na grupę twórców siedleckich działających podczas okupacji i po zakończeniu II wojny światowej. Najistotniejszy wpływ na twórczość artystek miały lata międzywojennej edukacji w pracowni Sleńdzińskiego oraz wpływy innych wybitnych artystów wileńskich dwudziestolecia międzywojennego, takich jak Tymon Niesiołowski, Michał Rouba, Jerzy Hoppen czy Bronisław Jamontt. Irena Karpińska w swojej twórczości wiele miejsca poświęciła człowiekowi, jego roli i miejscu w świecie. Młodsza z sióstr – Joanna Karpińska – tworzyła głównie kompozycje martwych natur i pejzaże. W pracach artystka ukazywała także życie społeczne, utrwalając ważne momenty z życia portretowanych osób.

Czapski nabytki. Norwid w dziennikach

To ostatni tydzień, kiedy można zobaczyć wystawę w Pawilonie Józefa Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12). Opowiada ona historię kolekcji prac plastycznych Józefa Czapskiego, wydobywa nieznane dotąd wątki i osoby oraz po raz pierwszy prezentuje niektóre dzieła artysty.

W latach 2019–2022 Muzeum otrzymało w darze lub nabyło cztery obrazy olejne, rysunek tuszem oraz stół Czapskiego ze zbiorów państwa Renaty i Marka Szypulskich oraz Polskiego Funduszu Humanitarnego we Francji, a także akwaforty z kolekcji państwa Barbary i Ryszarda Aeschlimannów. Na wystawie prezentowane są także dzienniki Czapskiego związane z Cyprianem Kamilem Norwidem – najważniejszym duchowym przewodnikiem artysty. Poszukiwania w Archiwum Józefa i Marii Czapskich, również należącym do zbiorów MNK, pozwoliły opowiedzieć nieoczekiwaną historię nabytków oraz dopowiedzieć wątki warsztatu twórczego artysty.

Oprowadzanie po wystawie

27 sierpnia o godz. 12.00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści. Wstęp z biletem na wystawę.

Ponad milion odwiedzin

Dopiero sierpień, a my już odnotowaliśmy w tym roku ponad milion gości w naszym muzeum. To absolutny rekord w historii placówki. Największą popularnością cieszyły się: Muzeum Książąt Czartoryskich – 400 tysięcy widzów, Gmach Główny – 205 tysięcy i Sukiennice – 130 tysięcy. Gorąco dziękujemy i nieustannie zapraszamy do wszystkich oddziałów.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.