Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Spacer śladami dzieł Jana Matejki

Spacer po Krakowie śladami dzieł Jana Matejki

Muzeum Narodowe w Krakowie

Spacer po Krakowie śladami dzieł Jana Matejki

29 lipca i 19 sierpnia 2023 roku zapraszamy na spacer po oddziałach Muzeum – Kraków i Matejko. Krzywda i chwała – opowiadający o historii i historiozofii malarstwa Jana Matejki.

Zaczynamy w Domu Jana Matejki (ul. Floriańska 41) o godz. 11.00. Ostatni punkt spotkania to wystawa Matejko. Malarz i historia w Gmachu Głównym (al. 3 Maja 1).

Wstęp: 25 zł. Konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44.

Więcej o wakacyjnych wydarzeniach MNK

Przestrzeń wystawy „Matejko. Malarz i historia”, fot. A. Olchawska

Poranek w muzeum – oprowadzanie po Klasztorku

27 lipca o godzinie 11.00 odbędzie się oprowadzanie dla seniorów po wystawie stanowiącej jedną z trzech części Muzeum Książąt Czartoryskich – Klasztorku. Będzie można zobaczyć niezwykły zbiór pamiątek gromadzonych przez rodzinę Czartoryskich, m.in.: gęsie pióro Woltera, krzesło Szekspira czy kropielniczkę i fragment różańca kardynała Juliusza Mazariniego.

Wstęp: 1 zł. Rezerwacja, tel. 12 433 57 44.

Cali w skowronkach

19 sierpnia zapraszamy na pierwsze spotkanie Cali w skowronkach. To czas dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu – jeszcze przed otwarciem muzeum dla zwiedzających.

Będzie można dotknąć, powąchać, zobaczyć i usłyszeć, co obrazy chcą nam przekazać. A nawet przebrać się za artystę. W przestrzeni wystawy na chętnych będą czekać stanowiska z zadaniami. Czas potrzebny do wykonania wszystkich zadań to około 30 minut, potem można zostać w galerii i dalej swobodnie zwiedzać. Zapewniamy też przestrzeń do wyciszenia.

Zapraszamy: Gmach Główny, wystawa Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści. Wejście w dwóch grupach o godz. 9.00 oraz 9.30.

Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44.

Dixit MNK

Poznajcie zestaw kart z dziełami z Muzeum Narodowego w Krakowie. To spotkanie nowoczesnej gry planszowej z klasyczną sztuką. Dixit MNK pozwala odkryć świat skojarzeń – przemierza galerie i zachwyca sztuką różnych epok.

To 84 karty. Znajdziecie na nich takie obrazy, jak: Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej, Młoda Polska Jacka Malczewskiego i Wernyhora Jana Matejki. Jest też kilka niespodzianek i mniej znanych dzieł, jak XVII-wieczne pejzaże czy zagadkowe grafiki z drugiej połowy XX wieku. To tylko wycinek liczącej ponad milion obiektów kolekcji. Zestaw został stworzony dzięki współpracy Muzeum, studia Libellud i firmy Rebel. Premiera została zaplanowana na 18 sierpnia, a już 25 lipca rusza przedsprzedaż gry.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.