Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Historia Mniej Znana / Śladami stylu barokowego przez Europę i Polskę

Historia Mniej Znana / Śladami stylu barokowego przez Europę i Polskę

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych adresowanych do odbiorców dorosłych.

Spacery zaczynają się o godz. 13.30, spotykamy się w szatni. Obowiązuje bilet wstępu do pałacu.

Dodatkowych informacji na temat programu udziela pani Nela Kokoszka, koordynator programów dla dorosłych, tel. (22) 544 28 38.

18 listopada 2018 r.: Iluzja we wnętrzach – artystyczne oszustwa

Barokowi twórcy bardzo upodobali sobie iluzjonistyczne zabiegi, które miały zachwycić i zaskoczyć odbiorcę, a czasami nawet delikatnie oszukać. Wnętrza pałacu w Wilanowie wypełnione są takimi dekoracjami. Podczas spotkania dokładnie się im przyjrzymy i ocenimy, czy w XXI w. również mają moc przewrotnego oddziaływania na widza. Dodatkowo odkryjemy kilka szlachetnych oszustw materiałowych…

9 grudnia: Ceramika na dworze króla Jana

We wnętrzach pałacu można znaleźć wiele różnych rodzajów ceramiki. Jak je rozróżnić? Czy Jan Sobieski jadał na porcelanowej zestawie? I jaki związek miała ona z Gabinetem Chińskim króla? Co, kiedy i na czym podawano podczas XVII-wiecznych uczt? Zapraszamy na spacer, podczas którego przyjrzymy się bliżej różnym wyrobom ceramicznym.

***

Śladami stylu barokowego przez Europę i Polskę

Zapraszamy na cykl koncertów odbywających się w jesienne popołudnia w pałacowych wnętrzach (Sala Biała). Dla melomanów zabrzmi muzyka o wyjątkowej wartości artystycznej, skomponowana głównie przez kompozytorów z XVII i XVIII wieku.

Koncerty nawiązują do staropolskich tradycji muzycznych, z pasją kultywowanych od czasów króla Jana III, kiedy to muzyka rozbrzmiewała zarówno w pałacu, jak i w ogrodach, umilając życie domownikom i gościom. Cykl służy wspieraniu inicjatyw muzycznych w zakresie interpretacji muzyki dawnej, ukazuje zabytki muzyczne zgodnie z założeniami epok, w których powstawały, i prezentuje je na instrumentach historycznych bądź na ich kopiach. 

18 listopada, godz. 17.00: Śladami stylu barokowego przez Europę i Polskę

Wykonawcy: zespół Musica Manet

Program: utwory Klaudiusza Monteverdiego, Hieronima Frescobaldiego, Tarkwiniusza Meruli, Franciszka Rognoniego, Adama Jarzębskiego, Marcina Mielczewskiego, Franciszka Tundera, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Teodoryka Buxtehudego, Kacpra Förstera młodszego

Bilety: 20 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.