Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Śląskie malarstwo nieprofesjonalne w kolekcjach prywatnych i muzealnych

Śląskie malarstwo nieprofesjonalne w kolekcjach prywatnych i muzealnych

Muzeum w Gliwicach / Polska Akademia Umiejętności

29 lutego 2024 roku w ramach Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej PAU gościć będziemy pana dr. Arkadiusza Golę z opowieścią o śląskim malarstwie nieprofesjonalnym. Zapraszamy do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) o godz. 16.00. Wstęp wolny.

„Śląskie malarstwo nieprofesjonalne w kolekcjach prywatnych i muzealnych” to tytuł wykładu, w którym będę mówił o największym rozkwicie malarstwa nieprofesjonalnego w Polsce. Przypadł na lata 60. i 70. XX wieku na Górnym Śląsku. To czas, w którym zbiory muzealne i prywatne zasilone zostały przez niespotykaną dotąd liczbę wybitnych dzieł samorodnych artystów. Profesor Aleksander Jackowski, Ludwik Zimmerer, Andrzej Banach czy Stanisław Gerard Trefoń zbudowali w tych latach swoje kolekcje liczone w setkach, a niekiedy tysiącach obrazów, grafik czy rzeźb. To lata, w których rozkwitły wspaniałe grupy twórców nieprofesjonalnych, Grupa Janowska z takimi artystami, jak Erwin Sówka, Ewald Gawlik, bracia Paweł i Leopold Wróblowie, Grupa Bielszowicka pod przewodnictwem Władysława Lucińskiego czy katowicka grupa Gwarek 58 z grafikami specjalizującymi się w linorycie, Rudolfem Riedlem, Józefem Rockstrochem. Zaprezentuję również sylwetki współczesnych artystów, Marka Idziaszka, Andrzeja Gruszki czy Jana Nowaka, którzy z powodzeniem wystawiają w muzeach w kraju i za granicą. Wykład będzie wzbogacony o kilkadziesiąt slajdów prezentujących dzieła oraz sylwetki najwybitniejszych śląskich artystów – pisze dr Arkadiusz Gola.

Organizatorzy: Muzeum w Gliwicach, Polska Akademia Umiejętności, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.