Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Śląskie meble XVIII wieku

Śląskie meble XVIII wieku

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Śląskie meble XVIII wieku

15 stycznia24 sierpnia 2014 r.

Sekretery, sekretarzyk, komoda, stolik do gry w karty i szafka na broń — w sumie 30 obiektów można oglądać na wystawie śląskich mebli XVIII wieku. Najcenniejszym z pokazywanych eksponatów jest szafa wrocławska powstała ok. 1760-1770 roku.

Szafa wrocławska to szczytowe osiągnięcie meblarstwa śląskiego. Jest wyjątkowa nie tylko ze względu na niepowtarzalność kompozycji i dekoracji, ale także zastosowane konstrukcje stolarskie. Mebel ten jako majstersztyk wykonywali czeladnicy stolarscy we Wrocławiu od 1735 roku. W Europie zachowało się około 30 takich szaf, a wrocławskie Muzeum Narodowe ma w swoich zbiorach aż 10.

Wystawa w Muzeum Narodowym

To sprzęty tak świetnie wykonane pod względem technicznym, że po ponad 250 latach można je rozebrać na części, złożyć i wszystkie elementy pasują idealnie, jak w szwajcarskim zegarku — wyjaśnia Małgorzata Korżel-Kraśna, kuratorka wystawy. Śląsk był jeden z najlepszych ośrodków stolarskich w Europie Środkowej XVIII w., a do tutejszych mistrzów na naukę zjeżdżali młodzi ludzie z całej Europy. Zwykle warsztaty zatrudniały 3-4 uczniów, w XVIII w. na Śląsku zdarzało się, że u jednego mistrza kształciło się aż 70-80 czeladników. Mimo wojen i innych wydarzeń politycznych liczba warsztatów stolarskich stale wzrastała (w 1751 r. we Wrocławiu działało 49 pracowni, a w latach dziewięćdziesiątych było ich około 110). Mieszkańcy Śląska najczęściej zaopatrywali się w meble u miejscowych mistrzów. Warsztaty te oferowały najmodniejsze wówczas sprzęty: sekretery, komody i różnorodne stoliki.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.