Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wałbrzych: „Służąca panią”

„Służąca panią”

Zamek Książ

Służąca panią – czyli barokowa uczta muzyczna w zamku Książ

Już 29 września 2024 roku o godz. 19.00 w Sali Maksymiliana w zamku Książ będzie można wysłuchać dwuczęściowego wydarzenia muzycznego. Das Lausitzer Barockensemble zaprezentuje liczącą sobie 292 lata operę komiczną Jana Chrzciciela Pergolesiego pt. Służąca panią oraz koncert Antoniego Vivaldiego pt. Szczygieł.

Służąca panią (La serva padrona) to jedno z najsłynniejszych dzieł gatunku opera buffa i jednocześnie jedno z najbardziej znanych dzieł Jana Chrzciciela Pergolesiego (1710–1736). Miało premierę w Neapolu w 1733 roku i od tego czasu jest popularne na całym świecie. Opowiada historię służącej Serpiny, której przy pomocy służącego Vespone udaje się przekonać swojego pana, starego kawalera Uberto, do poślubienia jej, staje się więc panią domu. W inscenizacji Eleni Ioannidou czterdziestopięciominutowe intermezzo łączy się z koncertem Szczygieł (Il Gardellino) Antoniego Vivaldiego na flet prosty i smyczki.

Sala Maksymiliana

Powiązanie opery z zamkiem Książ

Prace nad dekoracjami malarskimi słynnego plafonu Sali Maksymiliana autorstwa Felixa Antoniego Schefflera zostały ukończone w 1732 roku, a już w następnym roku odbyła się światowa premiera intermezzo Służąca panią, która dała początek operze komicznej. Plafon nieprzypadkowo zdobi przedstawienie mitologiczne, na którym Atena odwiedza siedzibę Muz na Helikonie, od których natchnienie czerpali artyści. Syn hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberga, barona na Książu (fundatora sali), był szczególnie rozmiłowany w muzyce, a lekcje pobierał u Jana Sebastiana Bacha w Lipsku. Ponad przeszklonymi drzwiami sali umieszczono trzy balkony dla dworskiej kapeli – możemy więc wyobrazić sobie, jakim ucztom muzycznym oddawali się Hochbergowie.

Plafon w Sali Maksymiliana (studio@gdesz.com)

Soliści:

Uberto: Jan Bukowski (baryton)

Serpina: Georgia Tryfona (sopran)

Vespone: Bogdan Nowak (mim)

Solo flet prosty: Zuzanna Joseph, Lipsk

Das Lausitzer Barockensemble:

Mateusz Janus – I skrzypce barokowe

Justyna Podlecka – II skrzypce barokowe

Dominika Garncarz – altówka

Szczepan Dembiński – wiolonczela barokowa i koncertmistrz

Marcin Bajon – kontrabas

Justyna Wróblewska – klawesyn

Reżyseria: Eleni Ioannidou

Kostiumy: Anna Utko

Bilety

Zamek Książ, ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych

Służąca panią

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2025 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.