Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Homar, Smok albo Sława w Krakowie

Homar, Smok albo Sława w Krakowie

3. Festiwal Miłosza

Jeśli myślicie, że nigdy nie słyszeliście o Smekkleysie (tłum. bezguście), sprawdźcie swoją kolekcję muzyki z Islandii! Sugarcubes, Björk, Sigur Rós, múm, Mínus, Ghostigital, Curver, slowblow czy Mugison. Smekkleysa powstała w 1986 r. w Reykjavíku jako alternatywna scena poetów, muzyków i artystów, a jej korzenie to poezja surrealistyczna i surrealistyczne działania artystyczne, a także islandzki punkrock. W najbliższą sobotę (18 maja 2013 r.) zapraszamy na wieczór Smekkleysy w Krakowie w ramach 3. Festiwalu Miłosza! Wstęp wolny!

Swoje utwory czytać będą Bragi Ólafsson, Ólafur J. Engilbertsson, Jón Gnarr, Óskar Árni Óskarsson i Sjón, a zagrają Ásgerður Júníusdóttir, Ghostigital, Captain Fufanu i Sigtryggur Baldursson aka Bogomil Font. Całości towarzyszyć będzie prezentacja dokumentująca historię tego niezwykłego ruchu. Początek wydarzenia o godz. 22:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12).

Od samego początku było jasne, że Smekkleysa opowiada się po stronie wartości wyznawanych przez niezależne wytwórnie i wpisuje się w kulturę DIY, lekceważąc duże koncerny muzyczne i kreując wytwórnię, do której można trafić prosto z ulicy. Ich sztandarowym działaniem były wieczory Smekkleysy, wypełnione czytaniami poezji i prozy, koncertami, tańcem, teatrem — i tylko islandzkie elfy wiedzą czym jeszcze. Paradoksalnie, Smekkleysie udało się działać na pograniczu sztuki i bezwzględnego biznesu. Założony w jej ramach popularny zespół rockowy pozwolił na finansowanie niespodziewanych i zupełnie niekomercyjnych projektów.

Smekkleysa dziś to najważniejsza islandzka wytwórnia płytowa. Do Krakowa artyści przywiozą więc ze sobą nagrania islandzkich artystów, których nie dostaniecie nigdzie indziej. Weźcie więc ze sobą trochę drobnych!

Wieczór Homar, Smok albo Sława, czyli Smekkleysa w Krakowie inauguruje projekt ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski, który jest realizowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 w ramach działania Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.