Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Spacer wokół szopki. Śladem Włodzimierza Tetmajera

Spacer wokół szopki. Śladem Włodzimierza Tetmajera

Muzeum Krakowa

Spacer wokół szopki. Śladem Włodzimierza Tetmajera

Już po raz kolejny krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad dwadzieścia szopek.

Jak co roku szopki będzie można oglądać na placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w podświetlanych gablotach, nabiorą nowego kontekstu. Na spacer zapraszamy 6 stycznia 2023 r. o godz. 14.00, poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa, pan dr Michał Niezabitowski.

Najbliższy spacer odbędzie się śladem wybitnego malarza, pisarza, działacza społecznego i niepodległościowego Włodzimierza Tetmajera.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera w związku z setną rocznicą śmierci artysty.

Spacer rozpocznie się o godz. 14.00 przy szopce na placu Jana Matejki. Następnie uczestnicy przejdą m.in. przez Barbakan, ul. Sławkowską, pl. Szczepański, Collegium Novum, pl. Franciszkański, ul. Grodzką oraz Rynek Główny. W czasie wędrówki po zimowym mieście uczestnicy będą nie tylko podziwiać prezentowane na trasie szopki, lecz także zagłębią się w życie i twórczość Włodzimierza Tetmajera. Będzie to możliwe dzięki opowieści przewodnika oraz za sprawą muzyczno-performatywnych scen, które przedstawią muzycy i performerzy. Całość przedstawienia umożliwi Państwu przeniesienie się do najważniejszych chwil w życiu Tetmajera, a także pozwoli doświadczyć jego sztuki malarskiej, zwłaszcza tej mocno osadzonej w klimacie podkrakowskich Bronowic i obrzędowości dorocznej. Obrazy Tetmajera „ożyją” przed oczyma spacerowiczów w ramach wyjątkowego ulicznego widowiska.

Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej do 31 stycznia 2023 r.

Szopka krakowska „Pod prąd”

20 grudnia 2022 r., godz. 16.00

pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Dom pod Krzyżem – Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa zaprasza do pałacu Krzysztofory na oprowadzanie po wystawie pokonkursowej 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich. W czasie zwiedzania szczególną uwagę zwrócimy na energię, która sprawia, że szopki mienią się blaskiem setek światełek, a niewielkie figurki wirują w dynamicznym tańcu. Jak dawniej szopkarze oświetlali szopki, a jak robią to dzisiaj? Jak dużo energii potrzeba, żeby uruchomić szopkę krakowską? Zwiedzający będą mogli też samodzielnie wytworzyć prąd elektryczny, żeby zasilić szopkę.

Prowadzenie: pan dr Andrzej Szoka, pani Marzena Dłużniewska.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Światy i pająki. Dawne ozdoby i zwyczaje świąteczne

21 grudnia, godz. 15.00

Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3, zaprasza na zajęcia świąteczne oraz oprowadzanie po wystawie stałej z elementami warsztatowymi, audiodeskrypcją i pomocami dotykowymi w cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

W świątecznym zabieganiu warto choć na chwilę zatrzymać się w gonitwie zakupowej i poczuć ducha świątecznego przez pryzmat historii. Podczas zajęć dowiemy się, jakimi przyprawami pachną święta oraz jak delikatne i ażurowe potrafią być ozdoby choinkowe. A wszystko to w otoczeniu dawnej mieszczańskiej kamienicy, gdzie skrzypiące podłogi i drewniane stropy przechowują opowieść o świątecznych zwyczajach naszych przodków.

Prowadzenie: pani Małgorzata Kuciel, pan Michał Hankus, asysta: pani Elżbieta Lang.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Jasełka w pałacu Krzysztofory

Pierwszy termin: 26 grudnia, godz. 16.00

Drugi termin: 27 grudnia, godz. 18.00

Trzeci termin: 28 grudnia, godz. 18.00

Czwarty termin: 30 grudnia, godz. 16.00

Sala Miedziana

W ostatnich dniach grudnia zapraszamy na przedstawienia w wykonaniu pochodzącej ze Zwierzyńca rodziny Malików – artystów, którzy nie tylko od wielu pokoleń wykonują szopki, lecz także odgrywają tradycyjne przedstawienia jasełkowe. Spektakle będą prezentowane z wykorzystaniem kukiełek, wśród których pojawią się postaci m.in. Heroda, Śmierci, Lajkonika i Pana Twardowskiego. Jasełkom będą towarzyszyły grane i śpiewane na żywo kolędy i pastorałki.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

„Ciche godziny” w Muzeum Podgórza

Od nowego roku w każdą niedzielę od godz. 15.00 do godz. 17.00 w Muzeum Podgórza obowiązywać będą „ciche godziny”, w czasie których wyciszymy i „uspokoimy” wystawę główną. Oferta przeznaczona jest zwłaszcza dla osób wysoko wrażliwych lub ze spektrum autyzmu, lecz także dla wszystkich, którzy szukają odpoczynku od nadmiaru bodźców oraz chcą skupić się wyłącznie na podgórskich obiektach. Pierwsze „ciche godziny” już 15 stycznia 2023 r.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.