Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Spotkajmy się w mieście! Plac Grunwaldzki i Ołbin

Spotkajmy się w mieście! Plac Grunwaldzki i Ołbin

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Spotkajmy się w mieście! Plac Grunwaldzki i Ołbin

W ramach cyklu Spotkajmy się w mieście! spacery i wykłady o architekturze Wrocławia dla dorosłych zapraszamy na wykład i wycieczkę.

18 października 2023 r., godzina 12.00 – wykład w Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5

20 października, godzina 14.00 – spacer po Placu Grunwaldzkim i Ołbinie

Prowadzenie: pani Anna Bieliz. Zbiórka na skrzyżowaniu ulic Benedyktyńskiej z Ładną i Miłą.

W trakcie dwóch spotkań z graniczącymi ze sobą osiedlami, Placem Grunwaldzkim i Ołbinem, będziemy odkrywać genezę ich dzisiejszego, bardzo odmiennego od siebie, kształtu – zarówno przestrzennego, jak i architektonicznego. Należące do dawnej dzielnicy Śródmieście, oba osiedla w swojej historii odgrywały pionierską rolę: czy to w przypadku Ołbina, terenu, na którym zamieszkiwała migrancka mniejszość polska, czy to dawnej wsi Nowe Szczytniki, będącej dziś częścią Placu Grunwaldzkiego, w której pojawiły się pierwsze wrocławskie kamienice. Nie będziemy się cofać jednak zbyt daleko w przeszłość.

To na koniec XIX w. przypadł czas największego ruchu w kształtowaniu przestrzeni obu tych osiedli, które działania wojenne dotknęły w zupełnie odmiennej skali. Podczas wykładu prześledzimy rozwój przestrzenny od tego okresu, aż po początek lat osiemdziesiątych XX w. Plac Grunwaldzki, dziś połączony dawny obszar Rybaków i Nowych Szczytników z promienistą, zabudowaną eleganckimi kamienicami „Gwiazdą Szczytnicką”, po II wojnie światowej czekał wieloletni proces intensywnego odradzania się z gruzów. Lokowane od lat pięćdziesiątych w tej części miasta inwestycje akademickie, projekty zmieniane wraz z kolejnymi planami wieloletnimi nadały wschodniej części obszaru zupełnie inny niż przedwojenny charakter. Zachodnia jego część, granicząca z Ołbinem, zdecydowanie mocniej swoją zabudową go przypominająca, wciąż naznaczona jest wieloletnimi zaniedbaniami względem śródmiejskiej, historycznej tkanki, która aż do lat osiemdziesiątych traktowana była jako przeznaczona do wyburzenia. Wschodni Ołbin, osiedle zdecydowanie mniej wyszczerbione, w swojej gęstej zabudowie, zarówno przełomu XIX i XX w., jak i modernistycznej odsłony z elementami socrealistycznych i modernistycznych plomb, mimo ciężkiej kondycji wodno-kanalizacyjno-grzewczej, odradzał się, by dziś stać się jednym z najbardziej pożądanych we Wrocławiu miejsc do mieszkania.

Spacer poświęcimy na odkrywanie obu osiedli w odsłonie zdecydowanie bardziej nam bliskiej czasowo. Rozpoczniemy od eksploracji terenu granicznego, który uzupełniały zarówno modernistyczne wysokościowce, jak i będące znakiem wiejącego z zachodu wiatru zmian, postmodernistyczne plomby, nawiązujące nie tylko formą, lecz także urbanistyką do zastanej zabudowy kamienicznej. Spacerując ulicami Ładną, Miłą, Piwną i Szczytnicką, postaramy się odczuć atmosferę „powrotu do śródmieścia”, czasu, który pozwolił na rewaloryzację historycznej części Placu Grunwaldzkiego. Śledząc postmodernistyczne obiekty, udamy się na teren kampusu uniwersyteckiego, który dziś nosi architektoniczne ślady ambicji nie tylko czasu przełomów, lecz także okresu unijnych inwestycji i neomodernistycznej estetyki. Zatrzymamy się na dawnej Gwieździe, która dziś jest rondem, by ul. Grunwaldzką dotrzeć na miejsce styku z Ołbinem, do skweru Anny Walentynowicz, przy którym w ostatnich latach pojawiły się nowe dogęszczające ten obszar inwestycje.

Spotkajmy się w mieście

Anna Bieliz

Animatorka, edukatorka i menadżerka kultury, absolwentka socjologii, historii sztuki, kulturoznawstwa oraz communication design na Uniwersytecie Wrocławskim. Główna koordynatorka programu Mikrogranty Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz dyrektorka programowa Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie. Od 2014 r. współtworzy Wrocławską Fundację Filmową. W latach 2015–2016 koordynowała projekty wymiany rezydencyjnej prowadzone we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro (Europejska Stolica Kultury 2016). Zaangażowana w liczne lokalne projekty społeczne o charakterze animacyjnym, edukacyjnym i kulturotwórczym (m.in. „Sympozjum Wrocław 70/20”, „Diagnoza Wrocławskiej Kultury”, „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA”), Zwolenniczka „Wrocławia osiedlowego”, otwarta na wszelką współpracę międzysektorową. „Rekreacyjnie” poszukuje kostek polskich do obfotografowania (profil na portalu Instagram @kostka_polska) oraz co ciekawszych przykładów wrocławskich śródmiejskich plomb (które dokumentuje na IG @plombowanie).

Zachodnia część osi Grunwaldzkiej, od skrzyżowania z ulicą M. Skłodowskiej-Curie do mostu Grunwaldzkiego, źródło: T. Drankowski, O. Czerner, Wrocław z lotu ptaka, Ossolineum 1992

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.