Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: „Inside the Stasi-Whale”. Spotkania z Utzem Rachowskim

„Inside the Stasi-Whale”. Spotkania z Utzem Rachowskim

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta

Utz Rachowski był w brzuchu bestii – pisał o nim Wolf Biermann. Co tam zobaczył, co zapisał i jak się stamtąd wydostał? O tym pan Utz Rachowski, więziony w byłej NRD poeta i prozaik, tegoroczny laureat Nagrody im. Lenaua, opowie podczas dwóch wrocławskich spotkań: 18 i 19 listopada 2014 r. Serdecznie zapraszamy na oba, zwłaszcza że każde z nich ma inny scenariusz i inny charakter!

19 listopada o godz. 17.00 zapraszamy do CSNE im. W. Brandta (ul. Strażnicza 1-3, sala 13) na wieczór autorski Utza Rachowskiego. Nasz gość przeczyta fragmenty swej twórczości poetyckiej i prozatorskiej m.in. z tomów Miss Suki oder Amerika ist nicht weit (za który otrzymał przed miesiącem prestiżową Nagrodą im. Lenaua) i Namenlose. Zostaną też zaprezentowane – niejako „przedpremierowo”! – powstające właśnie we Wrocławiu przekłady na język polski. Rozmowę z Utzem Rachowskim poprowadzi w języku niemieckim p. prof. Marek Zybura z CSNE im. W. Brandta.

Osoby nieznające języka niemieckiego zapraszamy dzień wcześniej, 18 listopada, do Kina Nowe Horyzonty. Około godz. 21.00, po projekcji filmu Zachód (Westen, reż. Ch. Schwochow; początek seansu o godz. 19.00) proponujemy krótką rozmowę nawiązującą do tematyki filmu: o życiu po obu stronach Muru (berlińskiego) i po obu stronach krat (więziennych), o zaangażowaniu ludzi pióra w uwolnienie Rachowskiego i zaangażowaniu Rachowskiego w uwolnienie ludzi pióra. Rozmowę tłumaczoną konsekutywnie na język polski poprowadzi p. dr Piotr Przybyła z CSNE im. W. Brandta. Wstęp na spotkanie z Utzem Rachowskim jest bezpłatny, wstęp na seans filmu Zachód jest biletowany (więcej informacyj tutaj).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.