Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Spotkania z kulturą Azji / koncert Łukasza Długosza

Spotkania z kulturą Azji / koncert Łukasza Długosza

Muzeum Narodowe w Krakowie

Spotkania z kulturą Azji – nowy cykl filmowy

W ramach wydarzeń towarzyszących nowo otwartej wystawie ONNA – piękno, siła, ekstaza zapraszamy na darmowe pokazy czterech azjatyckich filmów, poprzedzone oprowadzeniami tematycznymi po wystawie i słowem wstępnym filmoznawcy. Zaczynamy o godz. 11.00 w niedziele: 19 lutego, 12 marca, 2 kwietnia oraz 30 kwietnia 2017 roku. W najbliższą niedzielę zobaczymy film obyczajowy Hirokazu Kore-edy pt. Moja młodsza siostra (sala audiowizualna U samurajów). W marcu zaprezentujemy dokument Dawida Gelba Jiro śni o sushi. 2 kwietnia wrócimy do Hirokazu Kore-edy i jego nagrodzonego na festiwalu w Cannes filmu Jak ojciec i syn, a na zakończenie pokażemy adaptację bestsellerowej powieści Sary Waters Złodziejka, wyreżyserowaną przez Koreańczyka Parka Chan-wooka pod tytułem Służąca. Wstęp na oprowadzanie z biletem na wystawę.

Koncert Łukasza Długosza z orkiestrą Fresco Sonare, wydarzenie towarzyszące wystawie „Skarby baroku”

Na 19 lutego Muzeum przygotowało prawdziwą gratkę dla miłośników muzyki klasycznej. O godz. 18.00 w Gmachu Głównym wystąpią Orkiestra Kameralna Fresco Sonare, dyrygowana przez panią Monikę Bachowską, oraz flecista, pan Łukasz Długosz, uznany przez krytyków muzycznych za jednego z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu w swoim pokoleniu. Pan Długosz koncertował m. in. w nowojorskiej Carnegie Hall, salach koncertowych Londynu, Wiednia i Berlina, występował pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, Zubina Mehty, Jakuba Levina i Jerzego Maksymiuka. W Muzeum artysta zagra m.in. Koncert e-moll na flet i orkiestrę smyczkową Xawerego Mercadantego oraz Koncert fletowy „Il Cardellino” Antoniego Vivaldiego. Usłyszymy także Concerto Grosso d-moll op. 3 Vivaldiego oraz suitę Abdelazer Henryka Purcella. Wstęp wolny.

Testujemy aplikację OpenArt w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku

21 lutego o godz. 11.00 zapraszamy na spotkanie podsumowujące projekt OpenArt, które przybliży nam działanie aplikacji, a także na zwiedzanie z nią Galerii Sztuki Polskiej XX wieku. OpenArt to aplikacja na urządzenia mobilne, dzięki której zbiory muzealne stają się dostępne w taki sam sposób dla wszystkich zwiedzających: niewidzących i widzących, niesłyszących i słyszących, Polaków i obcokrajowców. Nad budową programu oraz jego kształtem pracowało konsorcjum złożone z naukowców, inżynierów, muzealników i edukatorów.

Aplikacja już działa w trzech polskich muzeach: w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie. Projekt został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innowacje Społeczne, 2014-2016.

Wydarzenia edukacyjne

17 lutego

W rytmie deco

ferie w muzeum (warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat)

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, ul. Kasprusie 19, Zakopane, godz. 10.00, 11.30, 13.00

prowadzenie: pp. Jagoda Gumińska-Oleksy i Agnieszka Gąsienica-Giewont, wstęp: 5 zł

konieczna rezerwacja

***

Zwiedzanie Galerii Broń i Barwa w Polsce

ferie w muzeum (zwiedzanie z przewodnikiem dla rodzin z dziećmi w wieku od 6 do 10 lat)

Gmach Główny, Galeria Broń i Barwa w Polsce, al. 3 Maja 1, godz. 10.30

prowadzenie: p. Ewelina Krawczyk, wstęp: 5 zł

***

Zwiedzanie Pracowni Konserwacji Rzemiosła Artystycznego

cykl: Spotkania w Pracowniach Konserwacji MNK

Gmach Główny, godz. 12.00

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 54 44

***

Grafika użytkowa Józefa Mehoffera

cykl: Z pegazem w tle

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 18.00

prowadzenie: p. Krystyna Kulig-Janarek, wstęp wolny

18 lutego

Tusz i miecz

cykl: Do dwóch razy sztuka (warsztaty dla par towarzyszące wystawie ONNA – piękno, siła, ekstaza)

Gmach Główny, godz. 15.00

prowadzenie: Klub Koryukan Dojo, p. Bartłomiej Węgrzyn, wstęp: 40 zł od pary

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

19 lutego

Spotkania z Kulturą Azji: Hirokazu Kore-eda „Nasza młodsza siostra”

Gmach Główny, sala wystaw zmiennych, I piętro

oprowadzanie tematyczne ONNA codziennie. O codzienności kobiety w życiu rodzinnym i społecznym Japonii: p. Joanna Świtała, godz. 11.00

słowo wstępne przed projekcją filmu: p. Dagmara Romanowska, godz. 12.00

seans filmu Nasza młodsza siostra, godz. 12.15

***

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „ONNA – piękno, siła, ekstaza”

Gmach Główny, godz. 12.00

prowadzenie: p. kurator Beata Romanowicz, wstęp z biletem na wystawę

21 lutego

Zwiedzanie Galerii Sztuki Polskiej XX wieku

ferie w muzeum (zwiedzanie z przewodnikiem dla rodzin z dziećmi w wieku od 6 do 10 lat)

Gmach Główny, Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, godz. 10.30

prowadzenie: p. Justyna Majewska, wstęp: 5 zł

22 lutego

Zwiedzanie Ośrodka Kultury Europejskiej EUROPEUM

ferie w muzeum (zwiedzanie z przewodnikiem dla rodzin z dziećmi w wieku od 6 do 10 lat)

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Władysława Sikorskiego 6, godz. 10.30

prowadzenie: p. Ewelina Krawczyk, wstęp: 5 zł

***

Tajemnicze buławy

cykl: Akademia bronioznawcy

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 18.00

prowadzenie: p. Michał Dziewulski, wstęp wolny

23 lutego

Zwiedzanie Domu Jana Matejki

ferie w muzeum (zwiedzanie z przewodnikiem dla rodzin z dziećmi w wieku od 6 do 10 lat)

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, godz. 10.30

prowadzenie: p. Ewelina Krawczyk, wstęp: 5 zł

***

Techniki pozłotnicze

cykl: Muzealne ZPT-y

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, godz. 17.00

prowadzenie: p. Barbara Krzaklewska, wstęp: 30 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 43 35 444

***

Loterie, fanty i duchy opiekuńcze

cykl: Genius loci – miejsce, ludzie, zbiory

Dom Jana Matejki, godz. 18.00

prowadzenie: p. Marta Kłak-Ambrożkiewicz, wstęp wolny

*****

Kitagawa Utamaro II — Kobieta przy parawanie — fot. MNK

Pozdrówcie wszystkich. Wkrótce przybędę… – piękna kobieta na drzeworycie ukazana jest w chwili, gdy pisze te słowa. Dzieło znakomitego artysty Kitagawy Utamaro oraz prace innych japońskich mistrzów zobaczymy na wystawie poświęconej m.in. kobiecemu pięknu.

 – Bohaterkami wystawy są piękne damy, szlachetne poetki, wytworne kurtyzany i pełne młodzieńczego uroku dziewczęta z herbaciarni. Sportretowane przez najznakomitszych artystów japońskich okresu Edo (1603-1868) odsłaniają intymność scen skrywanych za parawanem. Drzeworyty i malowidła prezentowane na wystawie są obrazami Świata Przemijającego (jap. ukiyo-e), nazwanego tak z racji poczucia ulotności, nieuchronnego przemijania i nieodwracalnego przepływania chwil. Zapraszamy do świata ulotnego ukiyo-e, gdzie nie definiujemy, nie oceniamy ani nie ograniczamy wyobraźni widza, zostawiając przestrzeń dla każdego odbiorcy – mówi kuratorka wystawy, pani Beata Romanowicz.

Dlaczego kobieta? Ponieważ portrety pięknych kobiet to jeden z najważniejszych tematów w sztuce japońskiej. Zwłaszcza rozkwit drzeworytu ukiyo-e oraz kultura i obyczajowość w okresie Edo przyczyniły się do popularności kobiecych wizerunków. Był to czas, kiedy po wieloletnich bratobójczych walkach Japonia została zjednoczona i zapanował pokój, a stolica kraju przeniesiona została z Kioto do Edo – dzisiejszego Tokio. Bogacące się społeczeństwo oczekiwało szczególnego rodzaju rozrywek. Wzrosła ranga kurtyzan, które stały się ikonami piękna, obiektami westchnień, a nawet przyczyną utraty majątków. Rząd, by nie stracić kontroli nad tą sytuacją, zalegalizował i objął nadzorem dzielnice uciech. Pierwsza tego rodzaju licencjonowana dzielnica – Yoshiwara – powstała w Edo w 1617 roku i pracowało w niej około 2000 kobiet. Ponieważ kontakt z kurtyzanami bywał dla wielu mężczyzn zbyt kosztowny, pojawiło się miejsce dla portretu. Bohaterkami takich dzieł, zwłaszcza drzeworytów, bywały nie tylko kurtyzany, ale też dziewczyny z herbaciarni czy żony znanych osobistości. Często też portrety kobiece stanowiły pretekst do opowieści o cnotach, religii czy zwyczajach.

Na wystawie zobaczymy ponad 120 dzieł graficznych i malarskich, a także ubiory i przedmioty codziennego użytku. Bohaterki tych dzieł zostały sportretowane przez najznakomitszych artystów japońskich okresu Edo, takich jak Suzuki Harunobu, zwany ojcem barwnego drzeworytu, Torii Kiyonaga, ujmujący sceny w wyrafinowane formaty wąskich kompozycji, czy założyciel szkoły Utagawa – mistrz Toyokuni (1769-1825). Wśród piewców kobiecej urody nie zabrakło znakomitego przedstawiciela tzw. złotego okresu drzeworytu, Kitagawy Utamaro, czy też innych mistrzów, takich jak Utagawa Kuniyoshi czy Katsushika Hokusai.

Pierwsza część ekspozycji poświęcona jest ideałowi kobiecego piękna w tamtych czasach, druga – aluzyjności w ilustracyjnej sztuce japońskiej, następna – macierzyństwu. Kolejną przestrzeń wypełniają portrety aktorów. Aktorzy teatru kabuki odtwarzali role kobiet na scenie – ale czasem i poza nią, dlatego w obawie przed nieobyczajnym zachowaniem rząd nakazał im golić włosy nad czołem. Piąta część wystawy opowiada o teatrze i jego maskach, w dalszej pojawią się wizerunki kobiet wojowniczek, a sąsiadować z nimi będą kobiece zjawy. Osobny fragment ekspozycji opowiada o pisanych przez życie historiach miłosnych, nawiązując do dzielnic uciech, które często stanowiły dla tych wydarzeń tło. Zasugerujemy przestrzeń, w której kobiety będąc widoczne, także widziały. W części ostatniej pokażemy wizerunki kobiet w ekstazie i świat za parawanem.

Warto również zwrócić uwagę na bogaty program wydarzeń towarzyszących wystawie. 11 marca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się koncert poświęcony pamięci ofiar tsunami w roku 2011.

opracowanie: KB

Informacje dla zwiedzających:

ONNA – piękno, siła, ekstaza. Drzeworyty i malarstwo japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

14 lutego3 maja 2017 roku

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala wystaw zmiennych, I piętro

poniedziałki: nieczynne, wtorek-sobota: godz. 10.00-18.00, niedziela: godz. 10.00-16.00

Bilet normalny: 12 zł

Bilet ulgowy: 8 zł

Bilet rodzinny (maks. 5 osób): 20 zł

Bilet grupowy normalny (min. 15 osób): 8 zł

Bilet grupowy ulgowy (min. 15 osób): 5 zł

dzieci do 7 lat: wstęp bezpłatny

Kuratorzy: Beata Romanowicz, Beata Pacana, koordynator: Maria Grzywacz

Wystawa objęta honorowym patronatem Ambasady Japonii.

*****

Kikugawa Eizan — Widok Nowej Yoshiwary — fot. MNK

Album towarzyszący wystawie w wyjątkowy sposób ujmującej temat japońskiej kobiety zawiera reprodukcje ponad stu barwnych drzeworytów oraz malarstwa japońskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Ich bohaterki to piękne damy, szlachetne poetki, wytworne kurtyzany i pełne młodzieńczego uroku dziewczęta z herbaciarni. Sportretowane zostały przez najznakomitszych artystów japońskich okresu Edo (1603-1868), wśród których są: Suzuki Harunobu, Torii Kiyonaga, Utagawa Toyokuni, Kitagawa Utamaro, Utagawa Kuniyoshi czy Katsushika Hokusai.

Ukazywane piękno to opowieść o kobiecie, jej wdzięku, emocjach, ekstazie i uniesieniach. Wyjątkowość publikacji polega na tym, że w jednym tomie opowiada i ilustruje wybitnymi dziełami tematy tak intrygujące, jak: ideał kobiecego piękna w tamtych czasach, aluzyjność w sztuce japońskiej, macierzyństwo, portrety aktorów onnagata odtwarzających role kobiece, teatr i jego maski, postaci kobiet wojowniczek, kobiece zjawy i demony, pisane przez życie historie miłosne, życie w dzielnicach uciech, a także wizerunki kobiet w ekstazie i świat za parawanem. Po raz pierwszy też publikujemy przetłumaczoną bezpośrednio z języka japońskiego poezję, której strofy pojawiają się na bogato zdobionych drukach okolicznościowych surimono.

Beata Romanowicz, Onna – piękno, siła, ekstaza, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2017, ISBN 978-83-7581-233-6, format 24 × 30 cm, 128 stron, oprawa miękka

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.