Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Uroczystość przy grobie kpt. Stefana Pogonowskiego

Uroczystość przy grobie kpt. Stefana Pogonowskiego

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na spotkanie z okazji 125. rocznicy urodzin kpt. Stefana Pogonowskiego, łódzkiego bohatera wojny polsko-bolszewickiej.

Spotykamy się 12 lutego 2020 roku o godz. 11.00 przy mogile kapitana zlokalizowanej na części rzymskokatolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej 39 w Łodzi. Organizatorzy przewidują okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W uroczystości uczestniczyć będzie łódzka młodzież.

Stefan Pogonowski (1895-1920) – żołnierz armii carskiej podczas I wojny światowej, po rewolucji bolszewickiej w I Korpusie Polskim gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, a następnie 4. Dywizji Strzelców Polskich gen. Lucjana Żeligowskiego. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej, dowódca I batalionu 28. Pułku Strzelców Kaniowskich („Dzieci Łodzi”) w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Zginął 15 sierpnia 1920 r., prowadząc batalion do ataku na dywizje wroga próbujące około 1.00 w nocy przedrzeć się przez polskie pozycje w okolicach Kątów Węgierskich. Zwycięski atak żołnierzy Pogonowskiego był jednym z najważniejszych epizodów bitwy warszawskiej. Porucznik Pogonowski pośmiertnie został awansowany na stopień kapitana i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.