Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Stosunki polsko-estońskie 1918–1939 w świetle estońskich archiwaliów

Stosunki polsko-estońskie 1918–1939 w świetle estońskich archiwaliów

Muzeum Narodowe w Krakowie

Otwarcie wystawy poświęconej polsko-estońskiej współpracy

Mając nadzieję, że słońce już na dobre zagości w naszym mieście, przygotowujemy dla zwiedzających plenerowe atrakcje. Jedną z nich będzie wystawa poświęcona współpracy polsko-estońskiej – prezentowana w ogrodzie znajdującym się na tyłach Pałacu Czapskich. Wzbogacone fotografiami plansze są dostępne od 17 czerwca 2021 roku.

Wystawa Stosunki polsko-estońskie 1918–1939 w świetle estońskich archiwaliów powstała w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i uzyskania jej przez Estonię. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się w lutym 2018 r. w Muzeum Historii Estonii w Tallinie. Od tamtego czasu wystawa została poszerzona o plansze ilustrujące dokumenty państwowe oraz fotografie z lat 1918-1939 przedstawiające polskich i estońskich dyplomatów.

Dzięki znajdującym się na wystawie informacjom możemy przyjrzeć się wspólnej przeszłości obu krajów pozostających do dziś w bliskich stosunkach dyplomatycznych. Pośród zaświadczeń, legitymacji i orderów znajdziemy również menu kolacji wydanej w Tallinie na cześć ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, program oprawy muzycznej podczas wizyty prezydenta Polski w Estonii czy rozkład lotów Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy do Tallina w 1932 r. Te ciekawostki nie tylko stanowią zbiór dowodów polsko-estońskiej współpracy na scenie politycznej, ale również dokumentują więzi kulturowe i relacje międzyludzkie.

Wystawa została przygotowana przez Estońskie Archiwum Narodowe na zlecenie Ambasady RP w Tallinie. Jej autorem jest Tiit Noormets, a za projekt graficzny odpowiada Einike Leppik. Efekt tej pracy będzie można oglądać w ogrodzie Czapskich przy ul. Józefa Piłsudskiego 12 do 1 sierpnia. Serdecznie zapraszamy.

Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.