Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: „100-lecie Plebiscytu i Trzeciego Powstania Śląskiego” — nowa książka z muzealnej oficyny

„100-lecie Plebiscytu i Trzeciego Powstania Śląskiego” — nowa książka z muzealnej oficyny

Muzeum w Gliwicach

„100-lecie Plebiscytu i Trzeciego Powstania Śląskiego”

 — nowa książka z muzealnej oficyny

14 października 2022 roku, godz. 17.00

Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a

Promocja katalogu połączona z wykładem pana Damiana Recława. Wstęp wolny.

Książka jest hołdem złożonym powstańcom i polskim działaczom narodowym z terenu Gliwic i powiatu. To fizyczny dowód na kultywowanie pamięci o ich dokonaniach, a zwłaszcza za daninę krwi złożoną przez nich w walce o polskość Górnego Śląska. Mam nadzieję, że dzięki niemu będziemy mogli lepiej zrozumieć naszą lokalną historię, a także jej wpływ na świat, w którym obecnie żyjemy – pisze pan Damian Recław, autor książki wydanej przez Muzeum w Gliwicach.

Przypomnijmy, że w 2021 roku prezentowana była wystawa przygotowana przez gliwickich muzealników z okazji stulecia Plebiscytu i Trzeciego Powstania Śląskiego. Nie była typową ekspozycją plenerową, wykorzystującą łatwo osiągalne materiały, gdyż przy jej opracowaniu wykorzystano liczne mniej znane archiwalia i zbiory muzealne, a także najnowsze badania naukowe. Dzięki szerokiej kwerendzie wykonanej przez Damiana Recława – autora zarówno książki, jak i scenariusza wystawy – udało się zgromadzić wiele mało znanych lub nieznanych wcześniej materiałów dotyczących epizodów z przebiegu powstań śląskich, związanych z ziemią gliwicką. Rezultatem pracy autora jest wydany w tym roku katalog […] – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Moja książka jest w zasadzie bardzo skrótową historią pewnego okresu historycznego, nadal mało znanego w szczegółach. Na pewno będzie pomocna w edukacji szkolnej, ale także może zainteresować pasjonatów historii regionalnej jako alternatywa do znacznie obszerniejszych i napisanych hermetycznym językiem opracowań naukowych na ten temat. Wartością samą w sobie są ilustracje. Wiele z nich jest już znana, lecz wąskiemu gronu odbiorców, ale część jest publikowana po raz pierwszy – stwierdził autor, kierownik działu historii Muzeum.

„100-lecie Plebiscytu i Trzeciego Powstania Śląskiego” — nowa książka z muzealnej oficyny

Damian Recław, 100-lecie Plebiscytu i Trzeciego Powstania Śląskiego, Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2022, ISBN 978-83-963986-0-4, stron 226.

Książkę w cenie 75 zł nabyć można w Willi Caro i online.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.