Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Stylowe Podgórze

Stylowe Podgórze

Muzeum Krakowa

Stylowe Podgórze

24 sierpnia 2023 r., godz. 17.00

Zbiórka w Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza zaprasza na spacer.

Dzieje architektury Podgórza to przede wszystkim przemiany mód. Począwszy od dzieł późnego baroku (reprezentowanego przez budynek muzeum) i surowego klasycyzmu, które w kolejnych dekadach zostały zastąpione przez licznie reprezentowany neorenesans czy neogotycką perłę pod postacią kościoła pw. św. Józefa (projektu Jana Sas-Zubrzyckiego). Kolejne prądy, które zmieniły oblicze miasta, to secesja, zwłaszcza w jej wiedeńskiej odmianie, i modernizm dwudziestolecia międzywojennego. Podgórze to wreszcie rejon, w którym spotkamy ikonę socmodernizmu, czyli budynek K.S. Korona, oraz budynek, który doczekał się miejsca na krakowskim szlaku postmodernizmu.

Podczas spaceru zabierzemy Państwa w podróż przez czas i style, prezentując wybór najciekawszych domów, gmachów i kamienic – uzupełniony przez opowieść o ich twórcach, inspiracjach i historii miasta. Poprowadzi Państwa pan Jakub Jastrzębski, pracownik Muzeum Podgórza, specjalizujący się w historii architektury miasta przełomu XIX i XX stulecia.

Wstęp: 15 zł.

Nowohucka przygoda Franciszka Pieczki

26 sierpnia, godz. 14.30

Zbiórka w Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Franciszek Pieczka należy do grona najwybitniejszych polskich aktorów. Sławę przyniosła mu rola Gustlika w realizowanym od 1966 r. serialu Czterej pancerni i pies. Niewielu jednak wie, że w latach 1955–1964 był aktorem Teatru Ludowego i w Nowej Hucie jest wiele miejsc, które są z nim związane. Naszym przewodnikiem będzie pan Dariusz Domański, autor książki pt. Franciszek Pieczka. Mateusz-Woyzeck-Jańcio Wodnik.

Wstęp: 15 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.