Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Luca di Tommé (ok. 1330–1389) — „Św. Franciszek z Asyżu”

Luca di Tommé (ok. 1330–1389) — „Św. Franciszek z Asyżu”

Galeria Zderzak

Archiwum Galerii Zderzak zaprasza

na skromną uroczystość powitania Biedaczyny z Asyżu

i domknięcia Kolekcji jako pięknej całości

Luca di Tommé (ok. 1330–1389)

Św. Franciszek z Asyżu

2 lutego 2024 roku o godz. 17.00

Komentują panowie Ignacy Czwartos i Janusz Tarabuła

Przemiana

Łukasz di Tommé skupia uwagę na wyrazie twarzy św. Franciszka. Chwyta napięcie: rysy ściągnięte bólem, zaskoczenie, trwoga, zrozumienie, posłuszeństwo. Umiera Franciszek – zmartwychwstaje Chrystus (Rz 6:2-23). Sieneński Mistrz namalował moment przemiany z surową prostotą. Obraz, na który długo czekaliśmy, jest zaiste osobliwy. Ma to, co kochamy w sztuce średniowiecza, i zarazem to, czego nie dostaje sztuce naszych czasów. A czego zwyczajnie potrzebujemy. Prawda jest tak czysta – zauważyła nasza ulubiona mistyczka – że gdyby dopuszczono domieszkę czegoś innego, nie byłaby to już prawda.

Spory nauki wokół autorstwa obrazu

Część uczonych włoskich uważa, że obraz, który stanowił lewą stronę tryptyku ołtarzowego, jest starszy i został namalowany przez malarza z Pizy. Jako rzadki przykład szkoły pizańskiej byłby niezwykle cenny. Taka opinia dyrekcji trzech muzeów toskańskich (Pinakoteki Narodowej w Sienie, Muzeum św. Marka we Florencji, Muzeum Narodowe św. Mateusza w Pizie) sprawiła, że Ministerstwo Kultury nie udzieliło zgody na wywóz dzieła za granicę.

Gwelfowie i gibelini

Franciszkanizm żyje w sztuce pana Janusza Tarabuły od czasów malmatu. Kolekcji Zderzaka towarzyszyła więc „od zawsze” niewidzialna osoba Biedaczyny z Asyżu. Na piątkowym spotkaniu nestor Grupy Krakowskiej opowie o swoich inspiracjach franciszkanizmem. O komentarz poprosiliśmy także pana Ignacego Czwartosa ze względu na oryginalne portrety polskich zakonnic, które namalował ćwierć wieku temu.

Kolekcja jako piękna całość

Święty Franciszek z Asyżu z XIV wieku jest ostatnim nabytkiem do naszej kolekcji. W piątek, po trzydziestu dziewięciu latach pracy, nastąpi jej domknięcie. W tym dniu wartości, które ją tworzą, znajdą się w równowadze, a elementy, z których się składa, będą patrzeć na siebie z miłością i oddaniem. Czasoprzestrzeń zostanie zakrzywiona i Kolekcja Zderzaka stanie się sferą. W nadchodzących miesiącach wybierzemy się w kilka podróży po jej powierzchni i do jej wnętrza. Zapraszamy.

Luca di Tommè, „Święty Franciszek z Asyżu”, tempera, złoto, topola, 133 × 40 cm, Siena, II połowa XIV w., Kolekcja Zderzaka. Ekspertyza: prof. Gaudenz Freuler, Zurych, prof. Mauro Natale, Genewa (fot. dzięki uprzejmości Cambi Casa d’Aste, Genua). Specjalne podziękowanie: prof. Francesco Emanuele Salamone, Rzym.

R.S.V.P. Prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie lub mailowo. Obowiązują stroje wieczorowe. Pojedyncze róże mile widziane: białe, żółte, różowe, jak na witrażu Stanisława Wyspiańskiego.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 12.00–17.00. Zapraszamy po telefonicznym umówieniu wizyty.

Galeria Zderzak, aleja Juliusza Słowackiego 58/10, Kraków, tel. 12 257 56 34

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.