Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Św. Katarzyna ze Sieny otrzymująca stygmaty

Św. Katarzyna ze Sieny otrzymująca stygmaty

Galeria Zderzak

Archiwum Galerii Zderzak z radością zaprasza

na powitanie arcydzieła

Rutilio Manetti (1571–1639)

Św. Katarzyna ze Sieny otrzymująca stygmaty

26 maja 2023 roku o godz. 17.00.

Komentuje pan prof. Jarosław Modzelewski. Wstęp wolny.

Orędowniczka pokoju, patronka Włoch, Rzymu i Sieny, opiekunka cierpiących – piątkowym gościem Zderzaka będzie osoba pod każdym względem niezwykła. Św. Katarzyna ze Sieny (1347–1380), pochodząca z ubogiej rodziny Benincasa, niepiśmienna tercjarka dominikańska, powszechnie kochana dziewczyna.

W 1623 r., po dwóch stuleciach sporów, papież Urban VIII uznał prawdziwość jej niewidzialnych stygmatów. Było to wielkie wydarzenie dla mieszkańców Sieny – w sanktuarium świętej, w miejscu jej domu rodzinnego, wybudowano kościół pw. św. Krzyża.

W 1630 r. sławny malarz sieneński Rutilio Manetti, na zlecenie Bractwa św. Katarzyny, w lewym ramieniu transeptu na lewej ścianie namalował porywający obraz cudu otrzymania stygmatów – Katarzyna została przebita pięcioma promieniami wysłanymi przez trzynastowieczny krucyfiks, przed którym się modliła. Rutilio wykonał także sztalugową wersję obrazu, uznaną za Skarb Narodowy Włoch. Nabyliśmy ją w kwietniu w Mediolanie z kolekcji Jana Pratesiego, zasłużonego florenckiego antykwariusza.

Rutilio Manetti, „Święta Katarzyna ze Sieny otrzymująca stygmaty”, olej, płótno, 99 x 76.2 cm, Siena, 1630, Kolekcja Galerii Zderzak. All rights reserved © Archiwum Galerii Zderzak 2023.

Sprowadzenie tak cennego dzieła i tak cennej osoby do Krakowa jest wydarzeniem o wielu wymiarach. Zdając sobie z tego sprawę, poprosiliśmy o komentarz pana prof. Jarosława Modzelewskiego, niezrównanego malarza polskiego życia i historii, ostatnio odnowiciela malarstwa religijnego. Odnowienie sztuki chrześcijańskiej w Polsce odpowiada potrzebom społecznym, oczekiwaniu pokoleń – jest rzeczą trudną, ale nie niemożliwą. Pytajmy większych od siebie, jak to się robi… Zapraszamy.

R.S.V.P. Prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie lub mailowo.

Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 12.00–17.00. Zapraszamy po telefonicznym umówieniu wizyty.

Galeria Zderzak, aleja Juliusza Słowackiego 58/10, Kraków, tel. 12 257 56 34

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.