Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Święcone w Bronowicach — opowieść o zwyczajach wielkanocnych

Święcone w Bronowicach — opowieść o zwyczajach wielkanocnych

Muzeum Krakowa

Święcone w Bronowicach – opowieść o zwyczajach wielkanocnych

23 marca 2023 roku, godz. 18.00

Rydlówka (ul. Włodzimierza Tetmajera 28) zaprasza na wykład na żywo i online.

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Herbatka u Rydlów”, tym razem zanurzony już w nadchodzących Świętach Wielkanocnych. O tym, jak przygotowywano się do świąt i jak świętowano Wielkanoc na wsiach na przełomie XIX i XX wieku, opowie pani Izabela Okręglicka – etnolog. Wykład ten „zilustruje” śpiewem pani Katarzyna Chodoń. To wyjątkowa okazja, by móc zanurzyć się w świecie przedstawionym przez Włodzimierza Tetmajera na obrazie Święcone w Bronowicach.

Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Sposób na sukces – architektoniczny zawrót głowy

25–26 marca

Kamienica Hipolitów (pl. Mariacki 3) zaprasza na święto oddziału.

Jak wyglądała typowa kamienica w centrum Krakowa? Ile ma lat i kto w niej mieszkał? To pytania często zadawane w trakcie zwiedzania okolic Rynku Głównego oraz Plant. Dowiemy się, dlaczego niektóre kamienice mają nietypowe nazwy oraz odczytamy znaczenie dekoracji, które zdobią ich fasady. Dowiemy się, kto marzył o pałacu i gdzie na fasadzie budynku można odnaleźć kota, pawia, a nawet wizerunki królów. Architektoniczny zawrót głowy czeka nas przy budynkach użyteczności publicznej, które zbudowano i ozdobiono według pewnych zasad. Wspólne rozszyfrowanie tych reguł pozwoli nam odczytać kod, jaki niesie w sobie zabudowa historycznego Krakowa.

25 marca

godz. 10.00

Spacer: Wielkomiejska zabudowa Plant – między ulicą Długą a Collegium Maius (pani Małgorzata Kuciel, pan Michał Hankus).

godz. 13.00

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat: Zostań projektantem Kamienicy.

26 marca

godz. 10.00

Spacer: Między Starym a Nowym Kleparzem – między wzniosłością gmachów a fantazją kamienicznika.

godz. 16.00

Wykład: Krakowskie kamienice i ich mieszkańcy w XIX wieku (pani dr Iwona Kawalla-Lulewicz).

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Bławatny marzec, czyli spotkanie z konserwatorem tkanin

25 marca, godz. 10.00

Thesaurus Cracoviensis (ul. Księcia Józefa 337) zaprasza na warsztaty z cyklu „Klinika dla rzeczy”. Podczas spotkania omówimy podstawowe techniki zdobienia tkanin (hafty, aplikacje), a także surowce i materiały do tego wykorzystywane – ich wartość technologiczna, estetyczna i materialna. Uczestnicy wprowadzeni zostaną w tajniki pracy konserwatora tkanin, a następnie samodzielnie wykonają proste zabiegi konserwatorskie, takie jak podklejanie drobnych uszkodzeń czy zabezpieczanie metodą nitki kładzionej z wykorzystaniem materiałów pomocniczych. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje z dziedziny konserwacji tkanin.

Zajęcia odbędą się w Pracowniach Konserwacji.

Wstęp: 25 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Co z okien apteki widział Tadeusz Pankiewicz?

25 marca, godz. 11.00

Apteka Pod Orłem (pl. Bohaterów Getta 18) zaprasza na oprowadzanie w ramach 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie.

Cisza cmentarna zalegała wyludnione i opustoszałe domy getta. Z każdego kąta, z każdej ulicy, z każdej sieni wiała pustka. Z każdego zaułka padało przekleństwo na naród, który zrodził tylu zbrodniarzy. Tadeusz Pankiewicz od pierwszych dni funkcjonowania getta był jego mieszkańcem, obserwatorem i kronikarzem. Farmaceuta widział nie tylko życie codzienne jego mieszkańców, lecz także okrutne akcje wysiedleńcze oraz likwidację dzielnicy. Jego apteka z jednej strony stanowiła azyl, a z drugiej – była miejscem, w którym przechowana została pamięć, przelana następnie na papier wspomnień pt. Apteka w getcie krakowskim.

Podczas oprowadzania uczestnicy poznają sylwetkę Tadeusza Pankiewicza oraz historię jego apteki, która nieoczekiwanie znalazła się w granicach getta, odgrywając w jego historii niezwykle ważną rolę.

Prowadzenie: pan Jan Jakub Grabowski. Wstęp: 15 zł.

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Muzyczny salon Tetmajera

25 marca, godz. 15.00

Rydlówka

Kiedy na bronowickie sady powoli opadała wieczorna mgła, dom Włodzimierza Tetmajera zaczynały wypełniać subtelne, liryczne dźwięki nokturnów, polonezów i ballad. Cała rodzina zbierała się w salonie i wsłuchiwała się w płynącą z pianina muzykę. Pięknie grały córki malarza, a najczęściej Klementyna, która szczególnie uwielbiała utwory Fryderyka Chopina.

Zapraszamy Państwa na koncert fortepianowy, podczas którego wystąpią młodzi artyści z Akademii Muzycznej w Krakowie: pani Weronika Gardziel i pan Le Quang Sinh. Będzie to romantyczna i sentymentalna podróż poświęcona Włodzimierzowi Tetmajerowi.

W programie: Fryderyk Chopin: Nokturn cis-moll op. 27, Ballada g-moll op. 23, Nokturn cis-moll op. posth, Polonez As-dur op. 53, Jan Brahms: Tańce węgierskie nr 11, 16–21.

Wstęp: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.